Creotech Instruments będzie zainteresowane pozyskaniem kapitału w formie oferty na giełdzie lub pozyskania inwestora w perspektywie około 2 lat. Zanim rozpocznie starania w tym kierunku, konieczne będzie jednak pozyskanie do realizacji kolejnych dużych projektów z zakresu technologii kosmicznych, poinformował ISBnews prezes Grzegorz Brona.
"Rozważamy wejście na giełdę, pewnie w perspektywie około dwóch lat, lub znalezienie inwestora" - powiedział Brona w rozmowie z ISBnews.
Dodał, że wśród polskich inwestorów, w tym najbogatszych Polaków, jest zainteresowanie obszarem działalności firmy, jednak konieczne jest pokazanie perspektywy i dużych, konkretnych projektów.
"Pierwszym dużym konkretem jest ten projekt, który właśnie podpisaliśmy, drugim dużym konkretem być może będzie projekt, który za kilka miesięcy podpiszemy, związany z budową pierwszego polskiego komercyjnego satelity. Podejrzewamy też, że w marcu wygramy dwa spore projekty na konkretne technologie kosmiczne" - dodał prezes.
Dopiero po pozyskaniu dużych projektów do realizacji, Creotech będzie w stanie oszacować, ile pieniędzy chce pozyskać od inwestora lub z giełdy.
Najbliższy rok powinien być dla Creotech okresem stabilizacji. Przychody w 2016 r. powinny sięgnąć od 10 do kilkunastu milionów złotych. Prezes podkreślił jednak ich dynamiczny wzrost.
"My rok do roku zwiększamy dwukrotnie przychody. To samo było obserwowane w 2014 r. i będzie w przyszłym roku obserwowane, jeśli wygramy te projekty, o które się teraz staramy" - powiedział Brona.
Oprócz rozpoczętego dziś projektu przetwarzania danych z satelitarnej obserwacji ziemi, Creotech uczestniczy w kilku innych projektach, w tym w wysłaniu sondy na Marsa, wysłaniu komponentów na Międzynarodową Stację Kosmiczną i w przygotowaniu misji badawczej Słońca. Bierze też udział w postępowaniach konkursowych, które mogą zaowocować kolejnymi realizacjami.
Spółka ma także nadzieję na udział w realizacji projektu polskiego satelity obserwacyjnego dla wojska. Ewentualny udział może oznaczać dla Creotech konieczność inwestycji.
"To jest projekt, który będzie miał budżet kilkuset milionów złotych, więc infrastruktura, która musiałaby być zbudowana będzie oczywiście wymagała pokaźnych inwestycji" - powiedział prezes.
Spółka jest zainteresowana zarówno udziałem w samym projekcie, jak i przyjęciem offsetu w jego ramach, jeżeli zostanie to umożliwione.
Creotech Instruments (CTI) to polska firma, która od 2008 roku realizuje projekty związane z badaniem i eksploracją kosmosu oraz dostarcza podzespoły i specjalistyczną aparaturę do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych. Wśród nich warto wymienić Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN w Genewie, Instytut Badań Ciężkich Jonów GSI i Centrum Badawcze DESY w Niemczech, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Politechnikę Warszawską.
Kamila Wajszczuk