Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

C&W: Transakcje na rynku obiektów handlowych mogą przekroczyć 1,3 mld euro w br.

0
Podziel się:
C&W: Transakcje na rynku obiektów handlowych mogą przekroczyć 1,3 mld euro w br.

Wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości handlowych w Polsce wyniosła 650 mln euro w pierwszych trzech kwartałach 2015 r. Z kolei dzięki dużej aktywności inwestorów w IV kwartale łączny wolumen obrotów w bieżącym roku może przekroczyć rekordowy poziom 1,3 mld euro z 2013 r., poinformował partner i dyrektor działu rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej w Cushman & Wakefield (C&W) James Chapman.

"Główny w tym udział będą mieć sprzedaż Starego Browaru w Poznaniu funduszowi Deutsche Asset & Wealth Management za 290 mln euro oraz dwie kolejne duże transakcje, które zostaną zawarte w miastach regionalnych do końca grudnia - każda o wartości ponad 200 mln euro. Rekordowej aktywności inwestycyjnej można oczekiwać także w pierwszym kwartale 2016 r. i całym przyszłym roku. Główne czynniki rozwoju rynku handlowego w Polsce to wzrost wydatków konsumenckich i silna gospodarka" - napisał Chapman w analizie.

Według niego, obecnie największym zainteresowaniem inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej cieszy się rynek nieruchomości handlowych w Polsce. Biorąc jednak pod uwagę transakcje, które będą finalizowane w przyszłym roku w Czechach, kraj ten będzie największym konkurentem Polski. Dalszego wzrostu aktywności inwestycyjnej oczekujemy również na Słowacji i Węgrzech oraz w Rumunii. W 2016 r. Polska będzie nadal głównym rynkiem inwestycji w nieruchomości handlowe ze względu na jej wielkość i atrakcyjność wynikającą z bardzo dobrych wskaźników gospodarczych.

"Jednym z kluczowych trendów na rynku nieruchomości handlowych w Polsce jest rosnące zainteresowanie obiektami o dominującej pozycji w zasięgu ich oddziaływania, czego przykładem jest Centrum Handlowe Riviera w Gdyni, które zostało niedawno sprzedane za ok. 300 mln euro. Inwestorzy także coraz chętniej inwestują w obiekty średniej wielkości, wyceniane na ok. 70-150 mln euro w mniejszych miastach na terenie całego kraju, ale cieszące się silną pozycją na swych rynkach. Od kilku miesięcy rośnie również zainteresowanie drugorzędnymi nieruchomościami handlowymi - ten nowy trend utrzyma się także w przyszłym roku. Z tego względu niektóre starsze obiekty mogą liczyć na dokapitalizowanie w związku z ich repozycjonowaniem przez inwestorów" - napisał także ekspert.

Pod względem struktury narodowościowej inwestorów, największą grupę kupujących przez większość 2016 r. będą stanowić podmioty z Niemiec, Holandii, Francji i Wielkiej Brytanii. Swoją obecność na polskim rynku nieruchomości handlowych zaznaczy także kapitał kanadyjski i amerykański. Jednak w przyszłym roku zmieni się struktura kapitału napływającego do Polski. Zmniejszy się liczba inwestorów oportunistycznych, a wzrośnie znaczenie inwestorów długoterminowych poszukujących aktywów, które będą odgrywać bardziej strategiczną rolę w portfelach inwestycyjnych. Ponadto na polski rynek mogą wejść również nowi gracze z całego świata, między innymi z Republiki Południowej Afryki, podsumowano w analizie.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)