Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Debiut na GPW spółki Gorenje. Jeszcze w tym roku

0
Podziel się:

W wyniku oferty grupa pozyskała prawie 17 milionów euro. Większość pieniędzy posłuży spłacie zadłużenia.

Debiut na GPW spółki Gorenje. Jeszcze w tym roku
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Ostatniego dnia sesyjnego roku, czyli za dwa dni, odbędzie się pierwsze notowanie słoweńskiej spółki Gorenje na warszawskim parkiecie giełdowym. Będzie to 23. spółka, która zadebiutuje w 2013 roku oraz 450. której akcje znajdą się w obrocie. W wyniku oferty spółka pozyskała prawie 17 milionów euro.

Nieco ponad 6 milionów euro pochodziło z zapisów na akcje inwestorów w Słowenii, a 10,55 milionów z zapisów w Polsce. Oferta spółki została przeprowadzona w dwóch turach. W pierwszej - akcje były oferowane dotychczasowym akcjonariuszom Gorenje. Akcje, które nie zostały subskrybowane i opłacone w pierwszej turze, były zaoferowane w drugiej - pracownikom spółki, a następnie nowym inwestorom.

Spółka w ramach oferty publicznej oferowała inwestorom do 10.440.935 akcji. W dniu 17 grudnia 2013 roku dokonany został przydział 3.877.365 akcji po cenie emisyjnej 4,31 euro. W dniu 23 grudnia miała miejsce rejestracja podwyższenia kapitału w wyniku emisji akcji w ramach IPO.

Gorenje zakłada, że około dwie trzecie pozyskanych środków trafi na spłatę istniejącego zadłużenia, a reszta na projekty związane z realizacją zaktualizowanej strategii. Chodzi m.in. o współpracę z Panasonic. Gorenje chce zwiększyć wykorzystanie mocy produkcyjnych, wspólnie inwestować w nową fabrykę, stworzyć wspólny kanał sprzedaży i dystrybucji, a także prowadzić projekty i badania nad nowymi produktami.

Historia spółki sięga 1950 roku, kiedy to zostało zawiązane przedsiębiorstwo państwowe w miejscowości Gorenje. W 1961 roku Spółka zaczęła produkować lodówki i zmywarki. Od 1997 roku jest notowany na Ljubljana Stock Exchange.

Podstawowym segmentem działalności jest produkcja sprzętu AGD do użytku domowego, w szczególności lodówek, pralek, zmywarek i urządzeń do gotowania. Działalność ta generuje 85 procent przychodów. 92 procent przychodów grupy generowanych jest w Europie. Głównymi rynkami są: Niemcy, Rosja, kraje Beneluksu, Ukraina, Skandynawia, Czechy, Słowenia i Europa Południowo-Wschodnia.

Produkty Gorenje dostępne są również w Polsce. Prezes polskiego oddziału Gorenje Simon Kumer zapowiada działania w celu zwiększenia udziału słoweńskiej spółki z polskim rynku sprzętu AGD, który obecnie szacowany jest na około 3,6 procent.

Gorenje prowadzi także dodatkową działalność w zakresie gospodarowania odpadami niebezpiecznymi w Słowenii i Europie Południowo - Wschodniej oraz działalność w zakresie sprzedaży produktów i usług związanych z energią i odnawialnymi źródłami energii. Spółka realizuje swoją działalność w ramach grupy, w skład której wchodzi 86 spółek zależnych i 5 spółek powiązanych.

Skonsolidowane przychody w 2012 roku wyniosły 1,26 mld euro, czyli spadły 9 procent rok do roku. W I połowie 2013 roku przychody wyniosły 590,1 mln euro, co oznaczało spadek o 3 procent. Strata netto w I połowie 2013 roku wynosiła 7,8 mln euro. Wyniki spółki za pierwsze dziewięć miesięcy były pod negatywnym wpływem różnic kursowych z operacji w Rosji, Serbii i Szwecji.

Zgodnie z prognozą w 2013 roku przychody wynieść mają 1,27 mld euro. Strata netto wynieść ma 8,8 mln euro, a planowany zysk z działalności kontynuowanej 2,4 mln euro.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)