Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deloitte: Polska spadła o 3 pozycje na 30. miejsce w Social Progress Index

0
Podziel się:
Deloitte: Polska spadła o 3 pozycje na 30. miejsce w Social Progress Index

W globalnym rankingu krajów najbardziej rozwiniętych społecznie Polska spadła na 30. miejsce z 27. lokaty przed rokiem, poinformowała firma Deloitte. Polska uzyskała w sumie 79,76 pkt, czyli polepszyła swój wynik w stosunku do 2015 r., kiedy otrzymała 77,98 pkt, podano także.

"W porównaniu do krajów o podobnym wzroście PKB Polska została oceniona najlepiej w kontekście bezpieczeństwa osobistego. Natomiast wciąż mamy problem z dostępem do stosunkowo niedrogich mieszkań, zdrowiem społeczeństwa (otyłość), czy jakością powietrza. Przez ostatnie ćwierć wieku rozwój gospodarczy Polski pozwolił wyróżnić się nam na tle innych krajów Europy. Wyzwaniem pozostaje utrzymanie trwałego rozwoju społecznego, który stanowi bazę do zrównoważonego rozwoju gospodarczego w dłuższej perspektywie" - powiedziała lider zespołu sustainability consulting Central Europe Irena Pichola, cytowana w komunikacie.

Polska znalazła się w tzw. drugiej grupie państw, które charakteryzują się wysokim poziomem rozwoju społecznego. W tej kategorii uplasowało się także większość krajów Unii Europejskiej i USA. Lepszą pozycję od Polski spośród krajów naszego regionu udało się osiągnąć Słowenii (20), Czechom (22) i Estonii (23). Za nami znalazły się z kolei Słowacja (31), Chorwacja (33), Litwa (34), Węgry (35), Łotwa (36), Rumunia (42) oraz Bułgaria (43), podano także.

Najwyższe wskaźniki rozwoju społecznego osiągnęły Finlandia, Kanada oraz Dania.

"W tym roku w zestawieniu uwzględniono 133 państwa, które obejmują swym zasięgiem 94% światowej populacji. Podobnie jak w przeszłości, w tegorocznej edycji Social Progress Index najwyżej oceniono kraje Europy, Ameryki Północnej oraz Australii, a najgorzej państwa Afryki subsaharyjskiej oraz Azji Środkowej i Południowej" - czytamy w komunikacie.

Social Progress Index powstaje poprzez obliczenie średniej uzyskanej z analizy trzech kategorii (zaspokojenie fundamentalnych potrzeb człowieka, fundamenty dobrobytu i możliwości awansu społecznego i wolności osobiste), które z kolei składają się z 53 zmiennych.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)