Notowania

giełda
11.12.2018 11:42

Deloitte: Redukcja zużycia mat. i energii o 1% przyniesie 19,5 mld zł korzyści

Model gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), zakładający redukcję zużycia materiałów i energii we wszystkich sektorach o 1% stwarza możliwość uzyskania dla gospodarki 19,5 mld zł wartości dodanej, wynika z raportu Deloitte "Zamknięty obieg - otwarte możliwości".

Podziel się
Dodaj komentarz

"Raport Deloitte wskazuje na to, że Polsce wciąż daleko do modelu gospodarki o obiegu zamkniętym. Jeżeli chodzi o zużycie surowców (biomasa, rudy metali, niemetaliczne minerały i paliwa kopalne) zajmujemy trzecie miejsce w UE, zaraz za Niemcami i Francją. Jednocześnie wysokie zużycie w Polsce przekłada się na słabą wydajność materiałową. W tym obszarze na przykład Czechy i Słowacja osiągają dwa razy lepsze rezultaty" - czytamy w komunikacie.

Poziom odzysku (w tym recyklingu i odzysku energetycznego) wszystkich odpadów w Polsce i Europie jest podobny, jednak Polsce daleko jest do spełnienia celów Dyrektywy Odpadowej, która mówi o osiągnięciu w 2020 roku poziomu 50% recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych. W 2016 r. recykling odpadów komunalnych wynosił w Polsce 35%.

Zdaniem autorów raportu, wprowadzenie wprowadzenie w Polsce gospodarki obiegu zamkniętego pozwoliłoby na redukcję zanieczyszczeń i większą efektywność energetyczną.

"Pozwoliłoby to również na wyzwolenie innowacji i technologiczny postęp polskiej gospodarki. Przygotowane przez Deloitte wyliczenia pokazują, że już nawet redukcja o 1% zużycia materiałów i energii we wszystkich sektorach daje możliwość uzyskania wartości dodanej dla gospodarki na poziomie 19,5 mld zł" - powiedziała partner w Deloitte i liderka zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej Irena Pichola, cytowana w komunikacie.

Pozytywny wpływ GOZ jest wynikiem ograniczenia popytu na dobra, które drożeją i charakteryzują się nieelastycznym popytem Te środki można wtedy przeznaczyć na dobra i usługi, wytwarzane przez sektory bardziej produktywne lub te, które dzięki wzrostowi inwestycji i innowacyjności przyczynią się do znaczącego rozwoju gospodarczego. Zmiany w kierunku GOZ polegają de facto na przekształceniu istniejących łańcuchów wartości, a więc struktury gospodarki, jak i jej wymiany zagranicznej, podkreślono w materiale.

Raport "Zamknięty obieg - otwarte możliwości" powstał we współpracy z ING Bankiem Śląskim, Żywiec Zdrój, Adamed Pharma oraz przy wsparciu firm AmRest i Veolia. Patronat honorowy objęły Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Środowiska, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Agencja Rozwoju Mazowsza S.A.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz