Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ele
02.07.2007 14:41

Elektrim przekazał 0,5 mld zł obligatariuszom

Kierując się orzeczeniem angielskiego High Court Powiernik (The Law Debenture Corporation p.l.c.) przekazał Obligatariuszom Elektrimu 504 mln euro ze środków otrzymanych od Elektrim S.A. (Elektrim) w październiku 2006 r.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kierując się orzeczeniem angielskiego High Court_ _Powiernik (The Law Debenture Corporation p.l.c.) przekazał Obligatariuszom Elektrimu 504 mln euro ze środków otrzymanych od Elektrim S.A. (Elektrim) w październiku 2006 r.

Obligatariusze oczekują, że spółka dokona dalszych płatności - wciąż należnych na podstawie Umowy Powierniczej - co nakazał sąd angielski. Elektrim wywiąże się w ten sposób z obowiązku spłaty całego długu i odsetek należnych Obligatariuszom.

_ Ponadto, Elektrim ma jeszcze dalsze zobowiązania wobec Obligatariuszy w postaci płatności końcowej stanowiącej integralną część restrukturyzacji obligacji, która miała miejsce w 2002 r. _ **

Po wieloletniej batalii o uzyskanie spłaty należności Elektrimu wobec Obligatariuszy, wynikających z restrukturyzacji obligacji dokonanej w 2002 r., Obligatariusze otrzymali obecnie część należnych im pieniędzy. W tym tygodniu Powiernik przekazał 504 z 525 mln euro, które Elektrim wpłacił na konto Powiernika w październiku zeszłego roku.

Orzeczenie angielskiego sądu zobowiązuje także Elektrim do zapłaty Powiernikowi dodatkowej kwoty, w wysokości co najmniej 30 mln euro, celem pełnego zaspokojenia wszystkich należności wynikających z Umowy Powierniczej - w tym kosztów poniesionych w postępowaniu przed angielskim High Court.

Wynika to z faktu, że kwota przekazana Powiernikowi w październiku ub.r. nie była wystarczająca do pełnego spłacenia Obligacji. Sąd orzekł również, iż Powiernik jest uprawniony do utrzymania zabezpieczeń na składnikach majątku Elektrimu do momentu uiszczenia wspomnianej dodatkowej płatności i pełnego umorzenia Obligacji.

"Oczekujemy, że Elektrim szybko uiści wymaganą kwotę" - powiedział Mirosław Obarski, Rzecznik Komitetu Obligatariuszy Elektrimu.

"Elektrim powinien mieć świadomość, iż dopłata jest nieuchronna. Sąd słusznie orzekł na korzyść Obligatariuszy. Ponadto, Obligatariusze zamierzają energicznie dochodzić swoich roszczeń wobec Elektrimu przed angielskim High Court, jeśli spółka nie wykona swoich obowiązków w odniesieniu do płatności końcowej. Działania te będziemy prowadzić z determinacją i skutecznością jaką demonstrowaliśmy dotychczas" - podsumował Mirosław Obarski.

W 2002 r. Elektrim nie był w stanie spłacić obligacji wyemitowanych w 1999 r.

W związku z tym Obligatariusze zgodzili się na restrukturyzację obligacji w sposób korzystny dla Elektrimu. W ramach restrukturyzacji Obligatariusze zgodzili się na likwidację zamienności obligacji na akcje, obniżenie odsetek do bardzo niskiego poziomu oraz płatność rozłożoną w czasie na ponad 3 lata. W zamian za te korzyści Elektrim zgodził się na płatność końcową, co oznacza, że spółka - oprócz spłaty kwoty głównej i odsetek wynikających z obligacji - przekaże Obligatariuszom także 25% wartości netto majątku spółki powyżej pułapu 160 mln euro. Tylko dzięki tej restrukturyzacji Elektrim uniknął bankructwa.

Elektrim wielokrotnie naruszał zapisy Umowy Powierniczej ustalającej warunki restrukturyzacji obligacji. Spółka wpłaciła kwotę 525 mln euro na konto Powiernika dopiero w październiku 2006 r. wobec zagrożenia ogłoszeniem upadłości.

Tagi: ele, elektrim, obligatariusze, obligacje, dług, spłata, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz