Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Elstar Oils ma umowę z Lotosem za 29 mln złotych

0
Podziel się:

BIOPALIWA S.A., będąca spółką zależną Elstar Oils, podpisała umowę z Grupą LOTOS. Na jej podstawie producent biokomponentów będzie dostarczać Grupie estry metylowe wyższych kwasów tłuszczowych od stycznia do kwietnia bieżącego roku.

Elstar Oils ma umowę z Lotosem za 29 mln złotych
(Money.pl/Bartek Chochołowski)

*BIOPALIWA S.A., będąca spółką zależną Elstar Oils, podpisała umowę z Grupą LOTOS. Na jej podstawie producent biokomponentów będzie dostarczać Grupie estry metylowe wyższych kwasów tłuszczowych od stycznia do kwietnia bieżącego roku. *

"Grupa LOTOS jest drugim co do wielkości producentem i dystrybutorem paliw w Polsce, dlatego podpisany właśnie kontrakt jest powodem do satysfakcji, gdyż oznacza rozpoczęcie współpracy
z jednym z dwóch najważniejszych podmiotów w branży paliwowej w Polsce" - mówi Aleksander Rysiewicz, Dyrektor Finansowy Elstar Oils S.A.

Warta około 29 mln zł umowa jest kolejnym sygnałem startu rynku biopaliw w Polsce. Mimo wcześniejszych obaw rynek biopaliw rusza z początkiem 2008 roku. Rozporządzenie Rady Ministrów z 15.06.2007 r. określa wielkość obowiązkowego stosowania biokomponentów w paliwach w Polsce w latach 2008-2013, zaczynając od 3,45% ich wartości energetycznej w 2008 r. do 7,10% w roku 2013.

"Wraz z wejściem w życie obowiązku dodawania biokomponentow do paliw automatycznie pojawi się na nie popyt. Z pewnością zapotrzebowanie ze strony głównych odbiorców, takich jak PKN Orlen czy LOTOS, będzie się zwiększać. Dla Elstar Oils, który chce odegrać ważną rolę na tworzącym się rynku, jego otwarcie jest wielką szansą i wyzwaniem. Jesteśmy w pełni przygotowani na sprostanie wymogom rynku. Przez cały 2007 rok byliśmy w blokach startowych ale w końcu doczekaliśmy się startu polskiego rynku" - mówi Aleksander Rysiewicz.

"Dla rozwoju rynku biopaliw poza wprowadzeniem obowiązku stosowania konieczna jest przede wszystkim jego rzeczywista stabilizacja." - dodaje.

Przez ostatnie lata rolnicy udowodnili, że mogą zapewnić rzepak do produkcji estrów na poziomie potrzebnym na kilka najbliższych lat. I posiadają jeszcze spore możliwości zwiększenia produkcji rzepaku.

Wskutek braku rynku biopaliw w 2007 roku zostało wyeksportowane z Polski ok. 350 tys. ton rzepaku i przeszło 260. tys. ton oleju rzepakowego. Oczekuje się zwiększania wielkości rynku biopaliw w trakcie roku 2008, bowiem obowiązek dotyczący użycia biopaliw w ilości 3,45% rozliczany będzie w skali całego roku 2008 a nie za poszczególne miesiące.

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)