Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Enea zarobiła ponad pół miliarda złotych

0
Podziel się:

Zysk netto Grupy Enea w 2009 roku był wyższy o prawie 140 proc. niż rok wcześniej.

Enea zarobiła ponad pół miliarda złotych
(Materiały prasowe)

Skonsolidowany zysk netto Grupy Enea w 2009 roku wyniósł 513,6 mln zł i był wyższy niż w analogicznym okresie 2008 roku o 138,4 proc. Zysk operacyjny w tym okresie wzrósł o 101 proc. do 505,6 mln złotych.

Przychody ze sprzedaży netto grupy wyniosły z kolei 7,2 mld zł, wobec 6,2 mld zł w roku poprzednim.

Spółka podała, że wpływy ze sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom finalnym wzrosły o 34 proc. Najwięcej, bo o 50 proc. w grupie taryfowej, natomiast najmniej w grupie taryfowej A (największe przedsiębiorstwa).

_ - Zysk netto grupy na poziomie 513 mln zł oraz rentowność EBIDTA na poziomie 16,3 proc. pokazują, że firma dynamicznie rozwija się _ - powiedział cytowany w komunikacie Maciej Owczarek, prezes Enei.

_ - Jestem przekonany, że potencjalny inwestor branżowy, który będzie uczestniczyć w finalnej fazie prywatyzacji uwzględni w swoim procesie decyzyjnym wyniki i doskonałą kondycję finansową spółki _ - dodał prezes.

Enea podała, że w najbliższych miesiącach będzie koncentrowała się na realizacji planu inwestycyjnego. Łącznie na inwestycje do 2020 roku grupa chce wydać 22 mld zł.

_ - W obszarze dystrybucji planujemy prace inwestycyjne i modernizacyjne w infrastrukturę dystrybucyjną w związku ze wzrostem zapotrzebowania na energię oraz koniecznością przyłączania odnawialnych źródeł energii. Planujemy w 2010 roku przeznaczyć na ten cel około 575 mln zł _ - poinformował prezes spółki.

Będzie niezła dywidenda

Zarząd i rada nadzorcza Enei zarekomenduje akcjonariuszom przeznaczenie na dywidendę 30 proc. zysku osiągniętego w 2009 roku, czyli 91,6 mln złotych. Zgodnie z propozycją pozostała część zysku trafić ma na zwiększenie kapitałów rezerwowych z przeznaczeniem na finansowanie inwestycji.

giełda
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)