Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Energa ustabilizuje w tym roku wyniki operacyjne

0
Podziel się:

Energa zakłada w 2015 r. wzrost EBITDA w segmencie dystrybucji i stabilizację w segmencie sprzedaży.

Mirosław Bieliński, prezes Energa SA
Mirosław Bieliński, prezes Energa SA (Lukasz Ostalski/REPORTER)
bEDqpgYB

Energa zakłada w 2015 r. wzrost EBITDA w segmencie dystrybucji i stabilną EBITDA w segmencie sprzedaży.

Aktualizacja 13:44

Energa zakłada, że wynik EBITDA w 2015 roku może być podobny jak w 2014 - powiedział dziennikarzom prezes Mirosław Bieliński.

bEDqpgYD

W całym 2014 roku zysk EBITDA grupy wyniósł 2,30 mld zł, rosnąc o 17 proc. rok do roku. EBITDA segmentu dystrybucji wyniosła 1,536 mld zł, segmentu wytwarzanie 698 mln zł. Segment sprzedaży zanotował w ubiegłym roku zysk EBITDA na poziomie 131 mln zł.

Energa zakłada w 2015 r. wzrost skorygowanej EBITDA w segmencie dystrybucji i stabilną EBITDA w segmencie sprzedaży. Spółka zakłada m.in wzrost średniej ceny zakupu energii i wzrost średniego kosztu umorzenia praw majątkowych na 1 MWh.

WRA (wartość regulacyjna aktywów) wzrośnie do 11,3 mld zł w taryfie na 2015 rok, a WACC spadnie do 7,197 proc. z 7,283 proc. Negatywnie na wyniki w segmencie dystrybucji będzie też miało nieuwzględnienie w taryfie pełnego zwrotu z zaangażowanego kapitału (URE zmniejszyło zwrot z kapitału o 5 proc.), co wpłynie na EBITDA segmentu w wysokości ok. 2 proc.

Energa zakłada stabilną skorygowaną EBITDA w segmencie wytwarzania OZE i jej spadek w elektrowni w Ostrołęce. Produkcja energii w wietrze ma wzrosnąć dzięki oddaniu farmy wiatrowej Myślino o mocy 20 MW.

bEDqpgYJ

Produkcja energii w Elektrowni w Ostrołęce ma spaść ze względu na remont i modernizację jednego z bloków. Przerwa techniczna ma trwać od lipca do października tego roku.

- Przez najbliższe trzy lata będziemy modernizować po jednym bloku, każdy o mocy 200 MW. Trudno oszacować, jaki będzie tegoroczny spadek produkcji elektrowni z powodu remontu. To zależy od zapotrzebowania PSE na usługi systemowe - powiedział dziennikarzom prezes Bieliński.

Nie chciał zdradzić, jaki będzie koszt planowanych modernizacji.

Stabilna powinna być w tym roku EBITDA grupy w segmencie sprzedaży. Negatywnie na wyniki segmentu wpływać może wzrost średniej ceny zakupu energii i wzrost średniego kosztu umorzenia praw majątkowych na 1 MWh.

bEDqpgYK

- Pomimo tych niekorzystnych czynników zakładane jest utrzymanie podobnej marży na energii elektrycznej jak w 2014 roku- napisano.

Energa zakłada też stabilną skorygowana EBITDA w segmencie wytwarzania OZE i jej spadek w elektrowni w Ostrołęce.

Notowania Energi - 3 dni

Grupa spodziewa się ponadto stabilnych rok do roku nakładów inwestycyjnych. Capex ma być stabilny rdr. Planowane jest utrzymanie poziomu nakładów na dystrybucję i na OZE oraz wzrost nakładów na modernizację Elektrowni Ostrołęka B.

bEDqpgYL

W 2014 roku łączne nakłady inwestycyjne grupy wyniosły 1,477 mld zł, z czego 1,148 mld zł w dystrybucji, a 271 mln zł w wytwarzaniu.

Dzięki inwestycjom w segmencie wytwarzania oddano 46,8 MWe i 314 MWt nowych mocy, w tym 46,9 MWe i 75 Mwt w OZE.

Przedstawiciele Energi poinformowali, że spółka przygotowuje projekty inwestycyjne OZE pod nowy system aukcyjny.

- W ramach przejęcia aktywów Donga i Iberdroli przejęliśmy potencjał rozwoju projektów organicznych. Mamy wyselekcjonowane cztery projekty, które być może będą realizowane. Wszystko zależy od warunków na aukcjach. Łącznie to 180-200 MW - powiedział na konferencji Wojciech Topolnicki, wiceprezes grupy.

bEDqpgYM

Poinformował, że analizowane są rozwiązania dla projektu gazowego w Grudziądzu. Jedną z rozważanych opcji jest zamiana projektu na projekt kogeneracyjny.

- Trwają prace nad możliwymi innymi rozwiązaniami niż typowa duża elektrownia opalana gazem, być może rozwiązaniem byłoby połączenie z ciepłem - powiedział wiceprezes.

Konrad Tyrajski, wiceprezes Energa Obrót, poinformował, że spółka cały czas operuje na podstawie dotychczasowej taryfy. "Na dzień dzisiejszy jesteśmy w trakcie postępowania, wszystkie możliwości są przed nami i przed URE" - powiedział Tyrajski.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEDqpgZe
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)