Notowania

dji
18.02.2015 22:55

Fed nie zaskoczył. Niewielkie zmiany na Wall Street

Wielu członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku jest gotowa do dłuższego utrzymywania stóp procentowych w USA bez zmian.

Podziel się
Dodaj komentarz
(International Monetary Fund)
Janet Yellen, przewodnicząca Fed

Środowa sesja na Wall Street przyniosła nieduże zmiany głównych indeksów po wzrostach z poprzednich dni. W centrum uwagi znalazła się publikacja minutes ze styczniowego posiedzenia Fed, jak również najnowsze doniesienia w sprawie Grecji.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,10 procent, a S&P 500 stracił 0,03 procent. Jedyni indeks Nasdaq wyszedł powyżej poziomu wtorkowego zamknięcia (+0,14 procent).

Zobacz, jak wyglądała środowa sesja na Wall Street

_ - Rynek spodziewał się, że minutes będą raczej jastrzębie, one były za to bardziej gołębie, generalnie nie było jednak dużej niespodzianki. Termin podwyżki stóp przez Fed będzie zależał od danych i wydarzeń wpływających na gospodarkę _ - ocenił David O'Malley, prezes Penn Mutual Asset Management.

Jak czytamy w zapiskach po ostatnim posiedzeniu, wielu członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) jest gotowa do _ dłuższego _ utrzymywania stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych bez zmian - wynika z minutes ze styczniowego posiedzenia Fed.

Fed w raporcie ze styczniowego posiedzenia ocenił, że ryzyka dla gospodarki amerykańskiej są obecne _ zbalansowane _. Amerykański Bank Centralny wskazał jednak jednocześnie na zagrożenia wynikające z umacniającego się dolara, punktów zapalnych na świecie, takich jak Grecja i Ukraina, oraz powolny wzrost wynagrodzeń w USA, jako czynniki zmniejszające konieczność podwyżek stóp procentowych. Kilku członków FOMC wyraziło również obawy z powodu utrzymujących się słabych odczytów inflacji bazowej - wynika z _ minutes _.

Neutralne nastroje utrzymywały się od samego początku środowej sesji. Przed rozpoczęciem handlu na rynek napłynęły najnowsze dane na temat amerykańskiej inflacji. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA spadły w styczniu o 0,8 procent miesiąc do miesiąca. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI spadł o 0,1 procent miesiąc do miesiąca. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że PPI spadnie o 0,4 procent miesiąc do miesiąca, po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,1 procent.

Słabsze od oczekiwań były dane z amerykańskiego rynku budowlanego. Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA spadła w styczniu i wyniosła 1,065 mln w ujęciu rok do roku. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 1,07 mln. W grudniu wskaźnik wyniósł 1,087 mln, po korekcie.

S&P500 na ważnym poziomie

Poprzednia, wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła nieduże wzrosty, które jednak pozwoliły indeksowi S&P500 po raz pierwszy w historii na przekroczenie poziomu 2100 pkt.

Nastroje na rynku poprawiły najnowsze informacje na temat Grecji. Według doniesień agencyjnych Grecja ma zamiar zwrócić się o przedłużenie umowy kredytowej ze strefą euro. Ma to być przedłużenie o sześć miesięcy, ale jego warunki są jeszcze negocjowane.

_ - W naszym scenariuszu bazowym spodziewamy się, że uda się wypracować z Grecją jakiś kompromis. Najnowsze informacje sugerują, że Grecja poprosi o przedłużenie programu pomocowego na warunkach podobnych do tych wstępnie proponowanych przez UE _ - napisał w komentarzu Jim Reid, analityk Deutsche Banku.

Europejski Bank Centralny zdecydował w środę o przedłużeniu o dwa tygodniu dostępu greckich banków do awaryjnego finansowania (ELA) - podała agencja informacyjna Reuters powołując się na anonimowe źródła. Wartość funduszy w ramach ELA dla greckich miała zostać zwiększona do 68,3 mld EUR z 65 mld EUR poprzednio.

Tagi: dji, nasdaq, s&p500, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarze giełdowe, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz