Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Sukces polskiej gospodarki. Zostaliśmy uznani za "rynek rozwinięty"

85
Podziel się:

Po raz pierwszy w historii Polska została uznana za kraj z grupy rynków rozwiniętych. Oznacza to, że od września 2018 r. będziemy znajdować się w gronie państw takich, jak np. USA czy Niemcy.

Mateusz Morawiecki ma powody do zadowolenia. Polski rynek został uznany za "rozwinięty"
Mateusz Morawiecki ma powody do zadowolenia. Polski rynek został uznany za "rozwinięty" (Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Agencja indeksowa FTSE Russell każdego roku przygotowuje zestawienie klasyfikujące państwa ze względu na ich stopień rozwoju. Dotychczas Polska znajdowała się w gronie rynków nazywanych rozwijającymi się lub wschodzącymi (emerging markets).

W nocy 29 września zdecydowano o uznaniu naszego kraju za jedno z 25 państw na świecie, które posiadają "rynek rozwinięty" (developed market). Trafiamy więc do grupy, w której znajdują się m.in. Niemcy, Japonia, Francja i Stany Zjednoczone Ameryk. Jesteśmy pierwszym środkowoeuropejskim państwem w gronie najlepiej rozwiniętych krajów.

Awans Polski skomentował nowo powołany prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl. W jego ocenie posunięcie FTSE Russell to docenienie rozwoju polskiej gospodarki i naszego rynku kapitałowego oraz ważny krok w jego rozwoju.

- Polska posiada wszystkie zalety rynków rozwiniętych, m.in. bezpieczeństwo obrotu i usług post-transakcyjnych oraz rozwiniętą infrastrukturę. GPW funkcjonuje w oparciu o nowoczesny system transakcyjny, a spółki notowane na giełdzie spełniają wysokie standardy w zakresie ładu korporacyjnego i komunikacyjnego - powiedział Dietl.

- Dodatkowo, dynamiczny rozwój polskiej gospodarki jest dobrym argumentem do inwestowania na naszym rynku przez globalnych inwestorów. Awans Polski do Developed Markets to także duże wyzwanie i rosnące oczekiwania wobec rynku kapitałowego, którym gotowi jesteśmy sprostać - dodał prezes GPW.

Zobacz także: Zobacz też, co wicepremier Mateusz Morawiecki mówił money.pl o budżecie podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy:
giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(85)
ZdTrUaSjcKa
7 lat temu
Brawo PIS przecież to zła wiadomość dla totalnej opozycji szybko kablować być może jak sankcje wprowadza na POlske to odwołają to decyzje, korytko korytko kwik kwik
pracuś
7 lat temu
nie zapominajmy kto dał podwaliny dla Polsiej gospodarki w1990r
ALEsyn
7 lat temu
Nagrodę dał na dla tego który Tak kwalifikuje .. A kiedy się baranie zrównają zarobki i Social z niemieckimi
Pawel36
7 lat temu
Polska gospodarka to produkcja ziemniaków, buraków, krów i świń cała reszta to zagraniczne firmy hehe
gosc000
7 lat temu
Ale ciągle na ostatnim miejscu w zarobkach i standardzie życia.
...
Następna strona