Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
11.12.2017 12:20

Giełdowy Indeks Produkcji GIP60 spadł o 56,38 pkt m/m do 1088,5 pkt w XI

Giełdowy Indeks Produkcji (GIP60) spadł o 56,38 pkt m/m do 1 088,5 pkt w listopadzie br., podała firma DSR.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Wygląda na to, że ceny akcji polskich spółek coraz bardziej odbiegają od danych fundamentalnych sprawiając wrażenie niedoszacowania, a porównując wyniki polskich spółek z podobnymi spółkami na rynkach zagranicznych, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że mają one spory potencjał wzrostowy. [...] Obecna niepewność na akcjach polskich spółek może zostać z nami na dłużej, a spory wpływ na przyszłe wydarzenia będą miały czynniki znajdujące się poza wpływem zarządzających spółkami" - powiedział pomysłodawca Giełdowego Indeksu Produkcji z firmy DSR Maciej Zaręba, cytowany w komunikacie.

W październiku słabe wyniki indeksu sWIG80 miały negatywny wpływ na zachowanie GIP60, a w listopadzie spółki z sWIG80 były jedynymi, które osiągnęły dodatnią średnią stóp zwrotu (0,78% m/m). Aż 10 z 12 spółek z dodatnią stopą zwrotu pochodziło właśnie z indeksu małych spółek sWIG80, podano także.

"Tym razem Giełdowemu Indeksowi Produkcji najbardziej ciążyły największe spółki z indeksu WIG20 (średni zwrot na poziomie -8,4% m/m) i średnie spółki z indeksu mWIG40 (-5,84% m/m). Mimo, że tylko co szósta spółka z GIP60 pochodzi ze wspomnianych indeksów zrzeszających największe spółki z GPW to ich rozmiar, a więc i waga w GIP, wpłynęły stosunkowo mocno na jego odczyt" - czytamy w komunikacie.

W przekroju branżowym najlepszymi okazały się spółki farmaceutyczne z 3,8% wzrostem, a dodatnią średnią stopę zwrotu udało się uzyskać jeszcze tylko producentom tworzyw sztucznych (+0,5% m/m). Pozostałe branże uplasowały się poniżej zera: najwięcej traciły spółki motoryzacyjne (-2,5% m/m), chemiczne (-5,4% m/m) oraz spółki z branży elektromaszynowej (-4,1% m/m), podano także.

"W listopadzie ceny akcji 42 spółek z GIP60 spadły, a jedynie dwunastu wzrosły" - czytamy dalej.

Najwyższą stopę zwrotu (29% m/m) i pierwsze miejsce w listopadowym rankingu GIP60 osiągnęła spółka Selvita.. Drugi pod względem stopy zwrotu była Vistula (+15,6 % m/m), a trzeci Ferro (+9,2% m/m), podano także.

GIP60 to indeks opracowany przez firmę DSR, serwis analityczny Produkcja.Expert, poświęcony problematyce polskiej produkcji oraz Wydział Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Jego uczestnikami jest 60 spółek notowanych na Rynku Podstawowym GPW, a celem przejrzysta identyfikacja zmian nastrojów inwestorów w stosunku do spółek z branży produkcyjnej.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz