Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Giełdowy Indeks Produkcji GIP60 wzrósł o 2,85% m/m do 883 pkt w listopadzie

1
Podziel się:

Giełdowy Indeks Produkcji (GIP) wzrósł o 2,85% do 882,82 punktów w listopadzie br., podała firma DSR.

Giełdowy Indeks Produkcji GIP60 wzrósł o 2,85% m/m do 883 pkt w listopadzie

"W indeksie GIP60 znów przeważały spółki notujące miesięczny spadek wartości. Jednak tym razem różnica ta była niewielka (32 spółki spadkowe i 26 wzrostowych), a wzrosty były przeważnie mocniejsze niż spadki, co przełożyło się na listopadowe przełamanie negatywnego trendu i wzrost wartości indeksu GIP60 do poziomu 882,82 punktów (+2,85% m/m)" - czytamy w komunikacie.

Najwyższą średnią miesięcznych stóp zwrotu w listopadzie osiągnęły spółki projektujące i dystrybuujące odzież. Należy tutaj zaznaczyć, że średni wzrost na poziomie 7,64% m/m to przede wszystkim zasługa 25,87% wzrostu na akcjach spółki CCC. Równie dobrze poradziły sobie spółki odzieżowe, które oprócz projektowania i dystrybucji zajmują się również produkcją. Ta grupa spółek w listopadzie wypracowała średni wzrost na poziomie 6,97% m/m. Również w tym przypadku duża część wzrostu to zasługa jednej spółki. Chodzi o CDRL, której wartość rynkowa wzrosła w listopadzie o 19,03%. Dodatnią średnią stopę zwrotu wypracowały jeszcze tylko firmy z sektora metalurgiczno-hutniczego (3,55% m/m) i chemicznego (0,92% m/m), podano również.

"W zeszłym miesiącu mieliśmy do czynienia z najniższymi, od początku prowadzenia badań, stopami zwrotu trzech liderów rankingu GIP60 - tylko Ropczyce wypracowały wówczas miesięczny wzrost wartości powyżej 10%. W listopadzie sytuacja przedstawia się zgoła odmiennie i podium rankingu GIP60 zajęły spółki, które solidarnie wypracowały ponad 25-proc. miesięczną stopę zwrotu, a lider zbliżył się nawet do 50%" - czytamy dalej.

Zwycięzcą listopadowego rankingu GIP60, za sprawą wzrostu ceny akcji o 45,54% m/m, została spółka Feerum. Jeszcze parę sesji temu jej kurs znajdował się na poziomie 1/3 tego, co na początku roku. Co więcej, praktycznie cały listopadowy wzrost ceny akcji tej spółki został wypracowany na dwóch ostatnich sesjach miesiąca. Powodem takiego nagłego zwrotu jest duży kontrakt na dostawę kompleksów silosów zbożowych na Ukrainę, podpisany z Epicentr K LCC. Łączna wartość umowy sięga ponad 200 mln zł, czyli ponad dwukrotnie więcej niż suma przychodów spółki za pierwsze trzy kwartały tego roku, wskazano.

"Listopadowe badanie nastrojów panujących wśród menedżerów największych firm produkcyjnych wykazało nieznaczny spadek PMI w strefie euro z 52 do 51,8 punktów. Złożyło się na to kilka wzrostów w takich państwach, jak Hiszpania (z 51,8 do 52,6), Austria (z 53,8 do 54,9), Irlandia (z 54,9 do 55,4) czy Grecja (z 53,1 do 54), ale także wiele spadków. Nastroje pogorszyły się w np. w Niemczech (z 52 do 51,8), Francji (z 51,2 do 50,8), Holandii (z 57,1 do 56,1), we Włoszech (z 49,2 do 48,6) i w Czechach (z 52,5 do 51,8). Spośród wszystkich krajów europejskich tylko w trzech zanotowano w listopadzie odczyt PMI poniżej granicy 50 pkt. Były to Włochy (48,6), Turcja (44,7) i Polska (49,5)" - czytamy.

Spadek PMI w naszym kraju z poziomu 50,4 punktów w październiku do 49,5 w listopadzie był już czwartym z rzędu, a wartość 49,5 jest najniższym odczytem od września 2014 roku i przerywa rekordowy, ponad czteroletni, okres nieprzerwanego wzrostu polskiego sektora przemysłowego. Za pogorszenie koniunktury odpowiada zarówno spadek nowych zamówień, jak i produkcji i zatrudnienia, wskazano także.

Czwarty miesiąc z rzędu spada liczba nowych zamówień eksportowych, i to pomimo względnie niskiego kursu naszej waluty. Niepokojący jest także spadek nastrojów u naszego głównego partnera handlowego, który również negatywnie oddziałuje na sytuację na naszym rodzimym rynku.

Do pozytywnych sygnałów należy zaliczyć normalizację stosunków handlowych na linii Waszyngton-Pekin. Zawieszenie broni w trwającej od paru kwartałów wojnie celnej powinno pozytywnie wpłynąć na globalną sytuację ekonomiczną. Tak odebrały tę informację rynki kapitałowe, które od początku sesji znacznie zyskują na wartości i GPW nie jest tutaj wyjątkiem, podsumowano.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Cisza przed b...
5 lata temu
Obserwuj Bioton !!!. Super perspektywy , mocny dolar. Byki od pewnego czasu, dyskretnie dokupują.