Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Giełdy spadają najmocniej od sierpnia. Chiny już nie dają nadziei

Giełdy spadają najmocniej od sierpnia. Chiny już nie dają nadziei

Fot. geralt / pixabay (CC0 Public Domain)

Po danych o chińskim przemyśle, giełdowe humory wyraźnie podupadły na całym świecie. Dane z gospodarki, która napędzała wzrost w XXI wieku, teraz zwiastują dekoniunkturę. Tylko nieliczne parkiety dziś rosły.

Giełdy, na których przeważają wzrosty, należą dzisiaj do wyjątków. Tylko małe rynki jak Islandia, Słowenia, Oman, Łotwa i Tunezja cieszyły się w poniedziałek ze zwyżkujących kursów akcji. Cała reszta świata spadała. Tym poważniej im silniej dana gospodarka jest związana z Chinami.

Wbrew oczekiwaniom przemysł w Chinach nie zaczyna odbijać w górę, ale coraz bardziej spowalnia. Aż do 48,2 punktów obniżył się grudniowy indeks PMI, mierzący aktywność przemysłu w Chinach.

Indeksy PMI pokazują potencjał wzrostu na podstawie opinii szefów działów zakupów w firmach. Poziom 50 punktów oznacza równowagę, powyżej jest wzrost, a poniżej spadek aktywności przemysłu w porównaniu z poprzednim miesiącem. Dane z Chin oznaczają więc spadki.

Nie tyle zdziwiła nawet strata zaledwie 0,4 punktu indeksu od listopada, ile rozminięcie z prognozami analityków, którzy oczekiwali... wzrostu do 49 punktów. Eksperci nie przedobrzyli tak swoich szacunków odnośnie Chin od lipca ubiegłego roku a poprzednio od lutego 2014 r. - nie zdarza się więc to często.

Za złymi danymi poszły 6-7 procentowe spadki indeksów w Chinach i rozlały się na cały świat. Notowania po raz pierwszy w historii giełdy w Szanghaju zatrzymano, żeby dać ochłonąć inwestorom.

Notowania w Chinach

 

Ponad trzy procent stracił indeks w Japonii, a przebiła to jeszcze później Europa. Niemiecki DAX spadł o 4,3 proc., francuski CAC40 o 3,3 proc.

Najmocniej wśród największych firm Europy traciły akcje energetycznych RWE i E.ON, które ogłosiły plan sprzedaży luksemburskiego koncernu Enavos. Chcą w ten sposób przetrwać długotrwały kryzys sektora i dać sobie szansę na przeprowadzenie restrukturyzacji. Zły kontekst wiadomości sprowadził ceny akcji RWE o 7,4 proc. w dół a E.ONu o 6,1 proc. Dlatego indeks DAX zszedł dzisiaj na poziomy niższe niż pozostałe parkiety w Europie.

Spadają też oczywiście akcje eksportujących do Chin BMW (-5,7 proc.), Volkswagena (-5,5 proc.) i Daimlera (-5,3 proc.) oraz francuskiego Peugeota (-5,3 proc.).

Na Wall Street dzień również zaczął się spadkowo. DJIA po godzinie 17:00 tracił już 2,0 proc., a technologiczny Nasdaq 2,5 proc. Indeksy najbardziej ciągną w dół akcje Microsoftu, który traci 3,7 proc., Amazona (-5,9 proc.) i Goldman Sachs (-2,8 proc.).

W Warszawie "chiński nastrój" najbardziej widać po notowaniach KGHM (-6,3 proc.) - miedź spada o prawie 3 proc. na LME i zeszła poniżej 4,6 tys. dolarów za tonę. To musi być już blisko poziomów rentowności lubińskiego kombinatu, bo w trzecim kwartale przy wyższych poziomach cen zyski były już niewielkie.

Akcje kombinatu w największym stopniu wpłynęły na spadek WIG20 o 2,9 proc. Zainteresowanie rynku skupione było dziś wokół PKN Orlen (-4,3 proc.), PKO BP (-3,0proc.) i KGHM (-6,3 proc.). Na tych trzech spółkach dokonano prawie jedną trzecią obrotów giełdowych.

Notowania indeksu WIG20, PKN Orlen i KGHM

 

Orlen źle reagował dziś na odbicie cen ropy Brent do poziomów 38,5 dolara, tj. o 2,5 proc., ale pod koniec dnia ropa już spadła poniżej 37 dolarów (-1,5 proc.) .

Silne spadki dotykają również niedawnego debiutanta w WIG20, czyli CCC. Akcje sieci obuwniczej straciły 5,7 proc. po podaniu informacji o słabej sprzedaży w grudniu. Spadła ona o 1,8 proc. w porównaniu z grudniem 2014 r. i pod kątem dynamiki przychodów był to najgorszy miesiąc w roku. Jeśli liczyć samą sprzedaż sieci detalicznej, to była niższa o 4,5 proc.

Dane grudniowe podał również LPP, operator sieci Reserved, House i Cropp. Tu przychody w grudniu wzrosły o 19 proc. przy 17-procentowym przyroście powierzchni handlowej, ale za to podano, że marże spadły do 51 proc., z 56 proc. rok wcześniej. Utrzymanie rynku LPP okupiła więc obniżkami cen i zysków, a to dało dzisiejszy 1,2-procentowy spadek notowań.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
tom1947
89.239.93.* 2016-01-05 10:16
Dla kogo prezydent to prezydent ,a dla mnie patałach na usługach pis.
ham-NPN
109.243.112.* 2016-01-05 08:42
GIEŁDA .Jak ten K_O_S_H_E_R przekręt działa ?! ----> 1. inwestorzy ( jelenie ?) wpłacają pieniądze GIEŁDA W GÓRĘ nawet trochę na początku zarobią co ważniejsze prowizję pośrednik-makler weźmie .----> 2. Akcje poziom max , machina przetrawia kapitał , ruch , życie , narady , spotkania , fundusze inwestycyjne sprawdzanie kursu , liczenie ile się podniosło , ma lub wyparowało ( a było rzeczywiście ile ? ) czyli przemiana kapitału w wysssoką temperaturę czyli jak w piecu . JAK GRACZ PRZED "JEDNORĘKIM " BANDYTĄ ŚWIATEŁKAMI PO OCZACH dzwoneczki , sygnałki , wykresiki i muzyczka gra .
Odwrócenie uwagi od zasady [ JEDNEI Z „10 strategii manipulacji” przez establishment.(cyt. tłum. za „Silent Weapons for Quiet Wars”).pkt 6 – SKUP SIĘ NA EMOCJACH, NIE NA REFLEKSJI . Wykorzystywanie aspektu emocjonalnego to klasyczna technika mająca na celu obejście racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku jednostki. Co więcej, użycie mowy nacechowanej emocjonalnie otwiera drzwi do podświadomego zaszczepienia danych idei, pragnień, lęków i niepokojów, impulsów i wywołania określonych zachowań . Owce przystrzyżone która sobie pojadła i zdążyła uciec na inną łąkę jej szczęście ]
----> 3. pieniądze od jeleni się kończą , odpływają : na inne giełdy , do banków i z " kąt giełdowych " czyli GIEŁDA W DÓŁ BESSA pośrednik dostanie prowizję mniejszą ale zawsze . Jelenie co zarobili teraz stracą w wartości akcji i wszyscy czekają na napływ kapitału . Kasa przetrawiona i zostaje mała prawda czyli wielkie G....WNO , iluzja , emocje , kit , lipa do wyboru . Giełda nie produkuje nic poza dojeniem głupiego ludka i dawaniem zarobku czosnkowym .Czekam na twierdzenie że synowie wybrani nie zarobią jak ludzie zrozumieją zasady tej iluzji a to znaczy że jestem ANTYSEMITĄ I FASZYSTĄ!!!
Ściema
83.30.146.* 2016-01-05 07:27
A po co to komu potrzebne?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Zobacz więcej komentarzy (18)