Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gowin: Potrzebujemy śmiałej ustawy o innowacjach, nowy projekt na przeł. 2016/17

0
Podziel się:
Gowin: Potrzebujemy śmiałej ustawy o innowacjach, nowy projekt na przeł. 2016/17

Polska gospodarka potrzebuje "bardziej śmiałego" ustawodawstwa w zakresie rozwoju innowacyjności, dlatego na przełomie 2016/2017 roku zaproponowany zostanie kolejny projekt ustawy określającej warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, poinformował wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Poprzedzi go stworzenie tzw. Białej Księgi Barier Innowacyjności.

"W piątek ogłosiliśmy projekt nowelizacji ustawy o innowacyjności. Ta ustawa zainicjowana została przez prezydenta Komorowskiego i w swoim pierwotnym kształcie zawierała wiele sensownych, dalekowzrocznych rozwiązań. W kształcie finalnym, okrojonym zwłaszcza o ulgi podatkowe, niestety, była bezużyteczna. Stąd szybka nowelizacja, zawierająca m.in. ulgi podatkowe i szereg ułatwień dla przedsiębiorców i naukowców" - powiedział Gowin podczas Welconomy Forum in Toruń.

Wicepremier dodał, że jednocześnie przystąpiono do tworzenia Białej Księgi Barier Innowacyjności, która pomoże w pracach nad kolejną nowelizacją.

"Mamy poczucie, że nowy kształt ustawy będzie kształtem prowizorycznym. Potrzebujemy ustawy zdecydowanie śmielszej, zawierającej zdecydowanie większe ulgi i zachęty podatkowe. To wszystko musi się znaleźć w nowej ustawie o innowacyjności, którą chcemy zaproponować na przełomie 2016/2017" - kontynuował Gowin.

Gowin wziął udział w panelu dyskusyjnym pt. "Nauka w służbie innowacyjności" podczas odbywającego się w Toruniu Welconomy Forum. Panelistami byli przedstawiciele innowacyjnych przedsiębiorstw, instytucji i uczelni, m.in. Pesy Bydgoszcz, Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jednym z prezentowanych przykładów innowacyjnej działalności w polskiej gospodarce był rozwój telemedycyny.

"Telemedycyna dziś oznacza wielospecjalistyczną i kompleksową opiekę nad osobami w różnym stanie, w różnych jednostkach chorobowych i w ramach różnych specjalności. To miejsce dla naukowców, którzy mogą skonstruować szereg nowoczesnych narzędzi i produktów, ale są to też wymierne efekty gospodarcze. Na przykład nasza, pierwsza w świecie Krajowa Sieć Teleaudiologii obejmuje wszystkich pacjentów, którzy mają wszczepione różnego rodzaju urządzenia i muszą do końca życia być pod stałą opieką. Bez telemedycyny koszt utrzymania tej grupy, zapewnienia stałej opieki i poczucia bezpieczeństwa byłby zbyt wysoki" - powiedział podczas panelu dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, Konsultant Krajowy ds. Otorynolaryngologii prof. Henryk Skarżyński.

Wczoraj opublikowano projekt ustawy, datowany na 4 marca, o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej.

Agencja ISBnews jest partnerem medialnym Welconomy Forum in Toruń.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)