Notowania

gpw
06.11.2009 16:57

GPW: W 2010 r. będzie nowy indeks

Wprowadzenie indeksu WIG30 zależy od przyszłorocznego debiutu PZU.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Giełda Papierów Wartościowych chciałaby zastąpić w przyszłym roku indeks WIG20, skupiający największe spółki na warszawskim parkiecie, wskaźnikiem WIG30 - powiedział prezes GPW Ludwik Sobolewski. *

Dodał, że jest to uzależnione m.in. od przyszłorocznego debiutu PZU. Resort skarbu planuje go na pierwsze półrocze 2010 roku.

_ - Gdybym dzisiaj wiedział, że PZU na pewno pojawi się w przyszłym roku na giełdzie, to już dzisiaj mógłbym powiedzieć na pewno, iż w przyszłym roku WIG20 stanie się WIG30. To pokazywałoby, jak mocna jest reprezentacja elity polskiej przedsiębiorczości na warszawskiej giełdzie _ - podkreślił prezes GPW.

_ - Ponieważ jeszcze pewności nie mam, to dzisiaj mogę powiedzieć, że jest wielce prawdopodobne, że w 2010 roku ten czołowy indeks - blue chipów - największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie - będzie WIG30, a nie WIG20 _ - powiedział.

Jego zdaniem, byłaby to zmiana _ w pełni adekwatna do tego, czym dzisiaj jest już GPW _. Powiedział, że to nie tylko największa giełda w regionie, ale także zauważalna na mapie europejskiej.

W piątek na warszawskiej giełdzie zadebiutowały prawa do akcji Polskiej Grupy Energetycznej. Spółka ma być włączona w najbliższych miesiącach do indeksu giełdowego 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskiej GPW. Sobolewski poinformował, że dzięki debiutowi PGE łączna kapitalizacja GPW wzrosła o około 10 proc.

Tagi: gpw, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz