Notowania

lotos
12.09.2009 13:13

Grad chce sprzedać akcje Lotosu. Może mieć kłopot

Kupno jedynie 13 proc. akcji to tylko wydatek - uważa potencjalny inwestor - prezes MOL.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski zadeklarował, że resort skarbu na 13 proc. akcji Grupy Lotos będzie szukał inwestora albo tylko finansowego, albo finansowego związanego z branżą. *

W rozmowie z PAP przyznał, że chodzi o to, żeby - z jednej strony - transakcja gwarantowała odpowiedni zysk, a z drugiej, żeby uwzględnić know-how merytoryczne i kwalifikacje przyszłego inwestora.

Budzanowski poinformował, że resort skarbu chciałby przeprowadzić transakcję do połowy przyszłego roku.

Zapewnił, że zgodnie z polityką rządu dla sektora paliwowego, Skarb Państwa zachowa większościowy pakiet w Grupie Lotos.

_ -W 2001 roku walczyliśmy o akcje Lotosu, wówczas Rafinerii Gdańskiej dziś po pewnych działaniach podjętych w Słowacji i na Chorwacji, to najpierw chciałbym zrozumieć wizję polskiej polityki na tym rynku _ - powiedział prezes węgierskiej grupy paliwowej MOL Zsolt Hernadi, pytany o chęć zakupu akcji Lotosu.

Hernadi przyznał, że w tej chwili polityka polskiego rządu w sektorze paliwowym nie jest dla niego jasna. Jego zdaniem, bez takiej wizji, kupno jedynie małej części spółki przez inwestora strategicznego to _ tylko wydatek _.

_ -Trzeba sobie postawić pytanie, czego oczekujecie. Jeśli chcecie tylko zmniejszyć deficyt, to najlepiej znaleźć inwestora finansowego. Jeśli chcecie partnera w biznesie, to partner będzie zainteresowany przyszłością _ - dodał. Prezes MOL-a zaznaczył, że paliwowi giganci w Europie Środkowo-Wschodniej muszą zacząć mówić o wspólnej przyszłości.

_ -Nie sądzę, żeby sprzedawanie czegokolwiek tylko przez kryzys bez posiadania strategii i przewidywania efektów dla rynku i bezpieczeństwa było dobrym krokiem _ - powiedział, pytany o polski plan prywatyzacji, m.in. w energetyce. _ Chyba że rząd może zapewnić wpływ na układ właścicielski i ma jasny plan, jaki będzie wpływ sprzedaży udziałów na bezpieczeństwo _- zastrzegł Hernadi.

| PRYWATYZACJA: |
| --- |
| Program prywatyzacji na lata 2009-2010 zakłada przychody z prywatyzacji w tym roku na poziomie 12 mld zł, a w przyszłym - 25 mld zł. Poza Lotosem na sprzedaż mają trafić mniejszościowe pakiety akcji m.in. KGHM, Tauronu oraz Polskiej Grupy Energetycznej. Konieczność zwiększenia dochodów z prywatyzacji wiąże się z trudną sytuacją budżetową spowodowaną spowolnieniem gospodarczym. |

Czytaj w Money.pl
*Megaprywatyzacja. Kto kupi KGHM? * Jeśli Skarb Państwa pozbędzie się swoich pakietów spółek z GPW zyska na tym 17,5 mld złotych. O realizację planów będzie jednak ciężko. Czytaj w Money.pl
* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: lotos, lts, kgh, mol, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz