Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grad chce sprzedać akcje Lotosu. Może mieć kłopot

0
Podziel się

Kupno jedynie 13 proc. akcji to tylko wydatek - uważa potencjalny inwestor - prezes MOL.

Grad chce sprzedać akcje Lotosu. Może mieć kłopot
(kprm.gov.pl)
bDKnpqRN

Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski zadeklarował, że resort skarbu na 13 proc. akcji Grupy Lotos będzie szukał inwestora albo tylko finansowego, albo finansowego związanego z branżą.

W rozmowie z PAP przyznał, że chodzi o to, żeby - z jednej strony - transakcja gwarantowała odpowiedni zysk, a z drugiej, żeby uwzględnić know-how merytoryczne i kwalifikacje przyszłego inwestora.

Budzanowski poinformował, że resort skarbu chciałby przeprowadzić transakcję do połowy przyszłego roku.

bDKnpqRP

Zapewnił, że zgodnie z polityką rządu dla sektora paliwowego, Skarb Państwa zachowa większościowy pakiet w Grupie Lotos.

_ -W 2001 roku walczyliśmy o akcje Lotosu, wówczas Rafinerii Gdańskiej dziś po pewnych działaniach podjętych w Słowacji i na Chorwacji, to najpierw chciałbym zrozumieć wizję polskiej polityki na tym rynku _ - powiedział prezes węgierskiej grupy paliwowej MOL Zsolt Hernadi, pytany o chęć zakupu akcji Lotosu.

Hernadi przyznał, że w tej chwili polityka polskiego rządu w sektorze paliwowym nie jest dla niego jasna. Jego zdaniem, bez takiej wizji, kupno jedynie małej części spółki przez inwestora strategicznego to _ tylko wydatek _.

_ -Trzeba sobie postawić pytanie, czego oczekujecie. Jeśli chcecie tylko zmniejszyć deficyt, to najlepiej znaleźć inwestora finansowego. Jeśli chcecie partnera w biznesie, to partner będzie zainteresowany przyszłością _ - dodał. Prezes MOL-a zaznaczył, że paliwowi giganci w Europie Środkowo-Wschodniej muszą zacząć mówić o wspólnej przyszłości.

bDKnpqRV

_ -Nie sądzę, żeby sprzedawanie czegokolwiek tylko przez kryzys bez posiadania strategii i przewidywania efektów dla rynku i bezpieczeństwa było dobrym krokiem _ - powiedział, pytany o polski plan prywatyzacji, m.in. w energetyce. _ Chyba że rząd może zapewnić wpływ na układ właścicielski i ma jasny plan, jaki będzie wpływ sprzedaży udziałów na bezpieczeństwo _- zastrzegł Hernadi.

| PRYWATYZACJA: |
| --- |
| Program prywatyzacji na lata 2009-2010 zakłada przychody z prywatyzacji w tym roku na poziomie 12 mld zł, a w przyszłym - 25 mld zł. Poza Lotosem na sprzedaż mają trafić mniejszościowe pakiety akcji m.in. KGHM, Tauronu oraz Polskiej Grupy Energetycznej. Konieczność zwiększenia dochodów z prywatyzacji wiąże się z trudną sytuacją budżetową spowodowaną spowolnieniem gospodarczym. |

Czytaj w Money.pl
*Megaprywatyzacja. Kto kupi KGHM? * Jeśli Skarb Państwa pozbędzie się swoich pakietów spółek z GPW zyska na tym 17,5 mld złotych. O realizację planów będzie jednak ciężko. Czytaj w Money.pl
bDKnpqSq
Źródło:
KOMENTARZE
(0)