Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
GUS: Wskaźnik koniunktury w przemyśle wzrósł do +9,6 pkt w kwietniu

GUS: Wskaźnik koniunktury w przemyśle wzrósł do +9,6 pkt w kwietniu

Warszawa, 21.04.2017 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w kwietniu br. na poziomie plus 9,6 pkt wobec plus 6,4 pkt w marcu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Poprawę koniunktury sygnalizuje 19,1% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 9,6% (przed miesiącem odpowiednio 17,6% i 11,2%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. 

GUS podał, że opinie formułowane w kwietniu dotyczące koniunktury we wszystkich badanych klasach wielkości są bardziej korzystne od zgłaszanych przed miesiącem.

"W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 22,7 w kwietniu, plus 17,2 w marcu), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 22,1 w kwietniu, plus 21 w marcu), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 20 w kwietniu, plus 17,7 w marcu) oraz zajmujący się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji (plus 20,3 w kwietniu, plus 18,7 w marcu)" - czytamy w komunikacie.

Negatywne oceny koniunktury sygnalizują jedynie producenci odzieży (minus 1,2 w kwietniu, minus 7,4 w marcu), podał też Urząd.

"Przedsiębiorcy sygnalizują wzrost bieżącej produkcji i portfela zamówień. Optymistyczne prognozy w tym zakresie są zbliżone do formułowanych przed miesiącem. Bieżąca sytuacja finansowa nie zmienia się, natomiast jej przewidywania wskazują na możliwość poprawy w najbliższych trzech miesiącach" - czytamy dalej.

forex
ISB
Czytaj także
Polecane galerie