Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

IZFiA: Saldo wpłat i umorzeń w TFI wyniosło ponad 0,8 mld zł w grudniu

0
Podziel się

Saldo wpłat i umorzeń w funduszach inwestycyjnych wyniosło ponad 0,8 mld zł w listopadzie. Było to co prawda ponad dwukrotnie mniej niż w listopadzie, ale ostatni miesiąc roku często rządzi się pod tym kątem swoimi prawami. Fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego znów zanotowały najlepszy bilans nabyć i umorzeń, ponad +1,1 mld zł, podała Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA).

IZFiA: Saldo wpłat i umorzeń w TFI wyniosło ponad 0,8 mld zł w grudniu
bEhgSNBx

"Znamienne jest, że w 2017 roku ani razu inwestorzy nie zwątpili w nasz rynek TFI i za każdym razem nabywali więcej jednostek funduszy, niż z nich wypłacali środki. Ponad +14 mld zł salda w minionym roku to sukces wszystkich uczestników rynku, który napawa również optymizmem na kolejne miesiące" - powiedział prezes IZFiA Marcin Dyl, cytowany w komunikacie.

Znów słabiej wiodło się funduszom akcji. Przewaga umorzeń nad nabyciami wyniosła niecałe -170 mln zł. Nie był to udany rok dla tego typu rozwiązań, a to pomimo bardzo dobrych notowań polskich i zagranicznych indeksów giełdowych, podano także.

"Być może jednak część inwestorów zamiast czystego komponentu akcyjnego wybierała pewien mix. Warto bowiem zwrócić uwagę, że fundusze mieszane nie tylko zanotowały dodatni bilans w grudniu (+ 119,1 mln zł), ale również okazały się swoistym cichym bohaterem całego roku (+3,3 mld zł). To świetny wynik, biorąc pod uwagę różne strategie inwestycyjne i różne aktywa, które te fundusze oferują. Miejsce na podium to chyba właściwie miejsce dla tego typu rozwiązań, które stanowią niejednokrotnie kompromis pomiędzy ograniczeniem ryzyka, a niskimi stopami zwrotu" - czytamy dalej.

bEhgSNBz

Końcówka roku nie przyniosła również dobrych wiadomości dla funduszy absolutnej stopy zwrotu W grudniu zanotowano ujemny bilans, niecałe -196 mln zł. Trzeba jednak przyznać, że pomimo kilku słabszych ostatnich miesięcy, fundusze zakończyły rok saldem rzędu +0,5 mld zł. Potencjał na wzrost popularności cały czas istnieje, szczególnie gdy zmienność notowań akcji na giełdach w nowym roku wzrośnie, podano także.

"Na koniec warto wspomnieć również o funduszach rynku niepublicznego. Po niewielkim odpływie rzędu -75 mln zł w grudniu, bilans całego roku zamknął się w kwocie -0,6 mld zł. To nieco zaskakujący wynik, biorąc pod uwagę bardzo dobre warunki na rynku private equity czy nieruchomości. Z drugiej strony sytuację tę można tłumaczyć ograniczonym popytem na nowe emisje certyfikatów, dostępność do taniego finansowania jest dziś stosunkowo łatwa" - czytamy.

"Kończąc rok z +14 mld zł nowych środków ulokowanych w jednostkach TFI, można być tylko optymistą. Tak dobrych dwunastu miesięcy nie zanotowaliśmy od 2013 roku. I wszystko wskazuje na to, że ten optymizm nie powinien wygasnąć również - przynajmniej - w pierwszym kwartale 2018 roku, gdy niskie stopy procentowe i sytuacja gospodarcza będą korzystnie wpływać na inwestycje" - podsumowano.

Raport powstał na bazie 618 funduszy, które zaraportowały do IZFiA. Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami jest organizacją zrzeszającą, na zasadach dobrowolności, działające w Polsce towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Izba została powołana 28 października 2004 roku. Członkami Izby są obecnie 32 działające w Polsce towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Do Izby należy również 5 agentów transferowych.

bEhgSNCa
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)