Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

J. Borowski: Tylko głębsza redukcja stóp proc. może wpłynąć na gospodarkę

0
Podziel się:
J. Borowski: Tylko głębsza redukcja stóp proc. może wpłynąć na gospodarkę

Warszawa, 28.04.2016 (ISBnews) - Jeżeli Rada Polityki Pieniężnej (RPP) będzie rozważać redukcję stóp procentowych w tym roku, to powinna główną stopę obniżyć jedną decyzją o przynajmniej 50 pb, ocenia w rozmowie z ISBnews główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska Jakub Borowski.

"Jeżeli cięcie stóp w Polsce w tym roku miałoby przynieść odpowiedni efekt, to redukcja powinna wynieść przynajmniej 50 pb. Mniejsza skala nie osiągnie istotnego wpływu na gospodarkę" - powiedział ISBnews Borowski.

Podkreślił jednocześnie, że taka decyzja uzależniona będzie od wielu czynników, w tym także od oczekiwanej decyzji agencji ratingowej Moody's, która ogłosi swoją decyzję 13 maja br. "Jeżeli rating zostanie obniżony, a tak zakładamy, to należy zwrócić uwagę, że częściowo taki ruch już jest w znacznym stopniu uwzględniony przez rynek i osłabienie kursu złotego w reakcji na decyzję Moody's nie będzie duże. Jeżeli jednak osłabienie kursu złotego będzie znaczące i gwałtowne, Rada będzie znacznie mniej skłonna do obniżki" - uważa Borowski.

Główny ekonomista zwraca także uwagę, że w Polsce notujemy deflację w przypadku CPI i ujemną inflację bazową, co skutecznie blokuje ewentualne rozważanie decyzji o podwyżce stóp procentowych. "Oczekujemy, że deflacja w kwietniu wyniesie 1,1%, a więc się pogłębi, również notujemy deflację bazową. Do pogłębienia deflacji przyczynią się obniżenie dynamiki cen żywności i cen surowców oraz spadek cen gazu" - dodał ekonomista.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, deflacja konsumencka wyniosła 0,9% w ujęciu rocznym w marcu br. wobec 0,8% r/r deflacji w poprzednim miesiącu.

Zdaniem Borowskiego, ewentualna obniżka ratingu dla Polski przez Moody's będzie wpływać na gospodarkę w dłuższym terminie. "Jeżeli dojdzie do redukcji ratingu, to będące jego skutkiem zwiększenie różnicy w rentownościach polskich i niemieckich obligacji utrzyma się przez dłuższy czas. Trudniej jednak przewidzieć wpływ obniżki ratingu na napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski" - powiedział Borowski.

RPP podczas kwietniowego posiedzenia utrzymała wszystkie stopy procentowe na niezmienionych poziomach.

Marek Knitter

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)