Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest zgoda KNF na przejęcie BZ WBK

0
Podziel się:

Nadzór stwierdził brak podstaw do sprzeciwu wobec przejęcia BZ WBK przez Santandera.

Jest zgoda KNF na przejęcie BZ WBK
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie stwierdziła brak podstaw do sprzeciwu wobec planowanego bezpośredniego nabycia przez Banco Santander SA z Hiszpanii akcji w liczbie, która spowoduje przekroczenie 50 procent liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Banku Zachodniego WBK SA.

_ Oceniając rękojmię wykonywania obowiązków akcjonariusza w sposób należycie zabezpieczający interesy klientów banku i zapewniający bezpieczeństwo depozytów, KNF wzięła pod uwagę ostatecznie złożone przez inwestora zobowiązania dotyczące ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem, m.in. w zakresie wsparcia kapitałowego, notowania akcji banku na GPW oraz autonomii banku w grupie _ - napisano w komunikacie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t40798.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/bz;wbk;na;razie;nie;zniknie;z;rynku,117,0,765045.html) BZ WBK na razie nie zniknie z rynku
KNF wyraziła także zgodę na planowane pośrednie nabycie przez Banco Santander akcji w liczbie, która spowoduje przekroczenie 50 proc. liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy: Domu Maklerskiego BZ WBK oraz BZ WBK AIB Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych oraz osiągnięcie 50 proc. liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy BZ WBK AIB Asset Management i BZ WBK Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń Ogólnych.

Komisja wydała również zgodę na osiągnięcie 10 proc. liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy: BZ WBK Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie oraz Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń Ogólnychoraz Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t40798.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/santander;wezwal;do;sprzedazy;akcji;bz;wbk,107,0,767083.html) Santander wezwał do sprzedaży akcji BZ WBK
Na początku lutego Banco Santander ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji BZ WBK po cenie 226,89 zł za sztukę. Zapisy na akcje objęte wezwaniem potrwają od 24 lutego do 25 marca. Planowana data realizacji transakcji sprzedaży na GPW to 29 marca.

Wezwanie dojdzie do skutku, jeśli co najmniej 51.153.210 akcji, stanowiących 70 procent całkowitej liczby walorów, zostanie objętych zapisami. We wrześniu ubiegłego roku Allied Irish Banks (AIB) zdecydował o sprzedaży aktywów w Polsce za łączną cenę 3,1 mld euro na rzecz Banco Santander. Za pakiet 51,41mln akcji (stanowiących 70,36% kapitału) BZ WBK hiszpański bank ma zapłacić 11,67 mld zł, czyli ok. 2,9 mld euro.

Transakcja miała być przeprowadzona poprzez publiczną ofertę sprzedaży 100% akcji BZ WBK. Santander zadeklarował też w wezwaniu, że zamierza utrzymać akcje banku w obrocie na GPW.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)