Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Johnson & Johnson zaskoczył rynki. Akcje rosną

0
Podziel się:

Kurs waluty obniżył łączną sprzedaż Johnson&Johnson o 7,9 proc.

Johnson & Johnson zaskoczył rynki. Akcje rosną
(Justin Lane PAP/EPA)

Przychody giganta w branży kosmetyków osobistych i wyrobów farmaceutycznych spadły w drugim kwartale o aż 8,8 proc. do 17,8 mld dolarów. Właśnie takiej sprzedaży koncernu spodziewali się jednak analitycy, ale zaskoczeniem było to, jakie zaprezentowano zyski.

O 0,7 proc. rosną we wtorek notowania akcji Johnson&Johnson na notowaniach przed otwarciem sesji w USA. Od początku roku akcje firmy spadły o 4,1 proc., podczas gdy główny indeks giełdy Wall Street DJIA wzrósł o 0,9 proc.

Koncern znany jest w Polsce głównie z takich produktów jak szampony Cean&Clear i Johnson's Baby, kremy Neutrogena i guma Nicorette dla odzwyczajających się od palenia.

Firma podała swoje wyniki za drugi kwartał roku i osiągnięty zysk netto przekroczył oczekiwania rynku - wzrósł do 4,52 mld dolarów, z 4,33 mld dolarów rok wcześniej, przekraczając oczekiwania analityków o 4 procent.

Największy spadek sprzedaży koncernu miał miejsce poza Stanami Zjednoczonymi. Tu przychody zmniejszyły się aż o 14 proc., na co największy wpływ miał umacniający się dolar. Oszacowano, że wpływ kursu waluty obniżył łączną sprzedaż Johnson&Johnson o 7,9 proc., w tym sprzedaż zagraniczną o aż 15 proc.

Spadły przychody w segmencie kosmetyków osobistych o 7 proc. do 3,5 mld dolarów, a farmaceutyków o 6,6 proc.

Wyniki drugiego kwartału, które prezes spółki Alex Gorsky tłumaczy elastycznością i możliwością wykorzystania szerokiego wachlarza produktów, spowodowały, że spółka zwiększyła prognozy zysków rocznych z zakresu 6,04-6,19 do 6,1-6,2 dolarów na akcję.

Po stracie ochrony patentowej leków w XXI wieku szacowanej na kwotę 8 miliardów dolarów, koncern zwiększa zakres nowych wyrobów i w ciągu ostatnich sześciu lat wdrożył 14 nowych specyfików. Wśród nowo projektowanych leków są lek na szpiczaka mnogiego, czyli raka krwi, który już znalazł się na liście przyśpieszonego zatwierdzenia przez Amerykańską Administrację Leków (FDA) oraz leki na depresję i raka prostaty, które są w fazie badań klinicznych.

Zobacz też materiał o rozmowach w sprawie strefy wolnego handlu między UE a USA:

Czytaj więcej w Money.pl
USA: Zakaz na przemysłowe tłuszcze roślinne Spożycie przemysłowych tłuszczów typu trans zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, a także sprzyja rozwojowi cukrzycy.
Leki w Polsce są najtańsze w Europie Przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Sejm nowela Prawa farmaceutycznego ograniczy wywóz leków za granicę i jednocześnie zapewni niskie ceny dla polskich pacjentów.
Dobre wyniki JP Morgan. Konkurenci w tyle Jeden z największych banków na świecie zarobił prawie 6 mld dolarów.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)