Notowania

Koncesja KGHM na wielkie złoże koło Pucka jest legalna. Komisja Europejska wydała opinię

KGHM może odetchnąć z ulgą. Koncesja na warte około 6 mld zł złoża soli potasowo-magnezowych w okolicach Pucka została uznana za legalną - Komisja Europejska nie wniosła zastrzeżeń. Prace wiertnicze już trwają.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mat. prasowe ministerstwa rozwoju)
Radosław Domagalski, prezes KGHM cieszy się z oceny Komisji Europejskiej. Firma może kontynuować prace na koncesji koło Pucka

KGHM może odetchnąć z ulgą. Koncesja na warte około 6 mld zł złoża soli potasowo-magnezowych w okolicach Pucka została uznana za legalną - Komisja Europejska nie wniosła zastrzeżeń. Prace wiertnicze już trwają.

Konkurent KGHM w przetargu z 2014 roku na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowej w rejonie Pucka, spółka Darley Energy Poland uznała się za pokrzywdzoną i wszczęła postępowania arbitrażowe oraz złożyła skargę do Komisji Europejskiej. Ta uznała właśnie, że udzielenie KGHM koncesji nie stanowi pomocy państwa.

- Decyzja Komisji Europejskiej potwierdza słuszność naszych argumentów. Byliśmy przekonani, że koncesja została przyznana KGHM zgodnie z obowiązującym prawem - powiedział prezes KGHM, Radosław Domagalski. - Wypracowaliśmy sposób postępowania w sprawach sporów koncesyjnych, który pozwala skutecznie zabezpieczyć interesy spółki na kolejne dekady - dodał.

Przedmiotem oceny KE, przeprowadzonej na wniosek Darley Energy Poland (DEP), było udzielenie KGHM koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnez

Złoża zawierają też rudy miedzi i srebra oraz sól kamienną. Koncesji wyceniono na 1,4 mld euro, czyli prawie 6 mld zł. KGHM na jej podstawie ma prawo do prowadzenia prac w tym rejonie do 2019 r.

KGHM zainwestuje w Polsce 10 mld zł

Komisja uznała, że proces udzielenia koncesji został przeprowadzony w sposób "przejrzysty, konkurencyjny i niedyskryminujący". W uzasadnieniu wskazano, że wszyscy wnioskodawcy mieli jednakowy dostęp do informacji o przebiegu postępowań administracyjnych oraz do konkurencyjnych wniosków.

Komisja zauważyła też, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł w swoim wyroku, iż organ koncesyjny nie faworyzował żadnego z wnioskodawców.

"Jak wskazała KE, kryteria wyboru zostały ustalone na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów krajowych i były zgodne z praktyką decyzyjną organu koncesyjnego (Ministerstwa Środowiska) i orzecznictwem polskich sądów. Zgodnie z prawem polskim, złoża soli potasowej należą do państwa, a ich poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie może odbywać się tylko po uzyskaniu koncesji od państwa. W państwach członkowskich UE koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie lub wydobywanie złóż kopalin udziela z reguły państwo ze względu na regulacyjny charakter tego procesu, który można sklasyfikować jako wykonywanie uprawnień organu publicznego" - napisano w komunikacie spółki.

Prace już trwają

Koncesja w rejonie Pucka zakłada realizację prac i robót geologicznych w dwóch etapach. Dotychczas KGHM wykonał badania geofizyczne, analizę danych archiwalnych oraz rozpoczął prace wiertnicze, a także wykonał analizę techniczno-ekonomiczną zagospodarowania złoża soli magnezowo-potasowych.

"Zgodnie z koncesją, zaplanowano wykonanie łącznie 5 otworów. Do tej pory KGHM Polska Miedź S.A. wykonał jeden odwiert, który pozwolił na określenie ciągłości złoża i wykonanie ww. analiz. Do końca bieżącego roku zostanie wykonany drugi odwiert, a na początku 2018 roku planowane jest wykonanie trzeciego. Wyniki odwiertów są analizowane i na ich podstawie podejmowane są kolejne prace" - podano.

W rezultacie prac geologicznych zostanie sporządzona dokumentacja geologiczna oraz analiza ekonomiczna ewentualnego przedsięwzięcia górniczego. Na ich podstawie zostanie podjęta decyzja w sprawie wystąpienia o koncesję wydobywczą.

To kolejny protest Darley Energy Poland odrzucony przez komisję

Komisja Europejska prowadziła też inne postępowanie na wniosek Darley Energy Poland (DEP). 25 lutego 2015 firma złożyła skargę, w której twierdziła, że udzielając koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie soli potasowo-magnezowej w rejonie Pucka, Polska naruszyła art. 49 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) - zakaz ograniczenia swobody przedsiębiorczości obywateli jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego - podała agencja ISBNews.

Komisja nie wszczęła przeciwko Polsce postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, a Trybunał Sprawiedliwości nie stwierdził naruszenia art. 49 TFUE w tej kwestii. 13 września 2016 r. Komisja zamknęła sprawę.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. W 2016 r. grupa wyprodukowała 677 tys. ton miedzi płatnej i 1,2 tys. ton srebra metalicznego. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r.

Tagi: górnictwo, kgh, kghm, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
WP Money
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-11-2017

sewika co bruksela ma do naszych złóz Jak chcą mogą od nas kupowac sól

10-11-2017

Leon zawodowiecO tych złożach było wiadomo już w latach 60tych.W 1969r pracowałem przy 3 wierceniach (do 2000 m), które dokumentowały złoża soli.

11-11-2017

zolzakiedys po zgode szli do rosji teraz do brukseli masakra winnych tego stanu rzeczy pod trybunal stanu proponuje poddac .za dzialanie na szkode panstwa … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (22)

Wybrane dla Ciebie