Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Koncesja KGHM na wielkie złoże koło Pucka jest legalna. Komisja Europejska wydała opinię

Koncesja KGHM na wielkie złoże koło Pucka jest legalna. Komisja Europejska wydała opinię

Radosław Domagalski, prezes KGHM cieszy się z oceny Komisji Europejskiej. Firma może kontynuować prace na koncesji koło Pucka Fot. Mat. prasowe ministerstwa rozwoju
Radosław Domagalski, prezes KGHM cieszy się z oceny Komisji Europejskiej. Firma może kontynuować prace na koncesji koło Pucka

KGHM może odetchnąć z ulgą. Koncesja na warte około 6 mld zł złoża soli potasowo-magnezowych w okolicach Pucka została uznana za legalną - Komisja Europejska nie wniosła zastrzeżeń. Prace wiertnicze już trwają.

Konkurent KGHM w przetargu z 2014 roku na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowej w rejonie Pucka, spółka Darley Energy Poland uznała się za pokrzywdzoną i wszczęła postępowania arbitrażowe oraz złożyła skargę do Komisji Europejskiej. Ta uznała właśnie, że udzielenie KGHM koncesji nie stanowi pomocy państwa.

- Decyzja Komisji Europejskiej potwierdza słuszność naszych argumentów. Byliśmy przekonani, że koncesja została przyznana KGHM zgodnie z obowiązującym prawem - powiedział prezes KGHM, Radosław Domagalski. - Wypracowaliśmy sposób postępowania w sprawach sporów koncesyjnych, który pozwala skutecznie zabezpieczyć interesy spółki na kolejne dekady - dodał.

Przedmiotem oceny KE, przeprowadzonej na wniosek Darley Energy Poland (DEP), było udzielenie KGHM koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnez

Złoża zawierają też rudy miedzi i srebra oraz sól kamienną. Koncesji wyceniono na 1,4 mld euro, czyli prawie 6 mld zł. KGHM na jej podstawie ma prawo do prowadzenia prac w tym rejonie do 2019 r.

KGHM zainwestuje w Polsce 10 mld zł


Komisja uznała, że proces udzielenia koncesji został przeprowadzony w sposób "przejrzysty, konkurencyjny i niedyskryminujący". W uzasadnieniu wskazano, że wszyscy wnioskodawcy mieli jednakowy dostęp do informacji o przebiegu postępowań administracyjnych oraz do konkurencyjnych wniosków.

Komisja zauważyła też, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł w swoim wyroku, iż organ koncesyjny nie faworyzował żadnego z wnioskodawców.

"Jak wskazała KE, kryteria wyboru zostały ustalone na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów krajowych i były zgodne z praktyką decyzyjną organu koncesyjnego (Ministerstwa Środowiska) i orzecznictwem polskich sądów. Zgodnie z prawem polskim, złoża soli potasowej należą do państwa, a ich poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie może odbywać się tylko po uzyskaniu koncesji od państwa. W państwach członkowskich UE koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie lub wydobywanie złóż kopalin udziela z reguły państwo ze względu na regulacyjny charakter tego procesu, który można sklasyfikować jako wykonywanie uprawnień organu publicznego" - napisano w komunikacie spółki.

Prace już trwają

Koncesja w rejonie Pucka zakłada realizację prac i robót geologicznych w dwóch etapach. Dotychczas KGHM wykonał badania geofizyczne, analizę danych archiwalnych oraz rozpoczął prace wiertnicze, a także wykonał analizę techniczno-ekonomiczną zagospodarowania złoża soli magnezowo-potasowych.

"Zgodnie z koncesją, zaplanowano wykonanie łącznie 5 otworów. Do tej pory KGHM Polska Miedź S.A. wykonał jeden odwiert, który pozwolił na określenie ciągłości złoża i wykonanie ww. analiz. Do końca bieżącego roku zostanie wykonany drugi odwiert, a na początku 2018 roku planowane jest wykonanie trzeciego. Wyniki odwiertów są analizowane i na ich podstawie podejmowane są kolejne prace" - podano.

W rezultacie prac geologicznych zostanie sporządzona dokumentacja geologiczna oraz analiza ekonomiczna ewentualnego przedsięwzięcia górniczego. Na ich podstawie zostanie podjęta decyzja w sprawie wystąpienia o koncesję wydobywczą.

To kolejny protest Darley Energy Poland odrzucony przez komisję

Komisja Europejska prowadziła też inne postępowanie na wniosek Darley Energy Poland (DEP). 25 lutego 2015 firma złożyła skargę, w której twierdziła, że udzielając koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie soli potasowo-magnezowej w rejonie Pucka, Polska naruszyła art. 49 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) - zakaz ograniczenia swobody przedsiębiorczości obywateli jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego - podała agencja ISBNews.

Komisja nie wszczęła przeciwko Polsce postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, a Trybunał Sprawiedliwości nie stwierdził naruszenia art. 49 TFUE w tej kwestii. 13 września 2016 r. Komisja zamknęła sprawę.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. W 2016 r. grupa wyprodukowała 677 tys. ton miedzi płatnej i 1,2 tys. ton srebra metalicznego. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r.

kghm, górnictwo, kgh, puck, koncesja na poszukiwania
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Rysiek
2017-11-12 11:15
Ale jak to??? Unia ma dawać zgode i mowic polsce co jest legalne na ich terenie??
PRACOWNIK
2017-11-12 09:55
w KGHM MASZ.. ZNAJOMOŚCI...OD DAWNIEJ DAWNA JAK I DZIŚ.. MASZ W MIARE WYKSZTAŁCENIE MASZ FAJNĄ PRACE A JAK TEGO BRAK IDZIESZ TO FIRM CO PRACUJĄ NA RZECZ KGHM PRACUJESZ ZA 2 tyś 2.5 na ręke i zdychasz w 40 stopniowym piekle bo tylko w takich warunkach pracują firmy ale dla BHP Z KGHM WAŻNE ŻEBYŚ MIAŁ OKULARY.RESZTY NIE WIDZI ..
sewik
2017-11-12 09:43
a co bruksela ma do naszych złóz Jak chcą mogą od nas kupowac sól
Pokaż wszystkie komentarze (22)