Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kofola chce być integratorem branży napojów w regionie

0
Podziel się:

Spółka spożywcza Kofola podtrzymuje chęć przejęcia spółki z branży napojowej i deklaruje chęć bycia jej integratorem w regionie.

Kofola chce być integratorem branży napojów w regionie
(pic_p_ter/PD/wikimedia)

Spółka spożywcza Kofola podtrzymuje chęć przejęcia spółki z branży napojowej i deklaruje chęć bycia jej integratorem w regionie, wynika z wypowiedzi Jannisa Samarasa, prezesa i większościowego akcjonariusza spółki.

_ - Obserwujemy z uwagą rynek pod kątem ciekawych akwizycji. Przedłużające się spowolnienie gospodarcze, połączone z utrzymującymi się wysokimi cenami surowców sprawiło, iż wielu właścicieli firm z branży napojowej jest zmęczonych prowadzeniem biznesu i rozważa sprzedaż swoich spółek, co stwarza okazje do zakupu marek z potencjałem. Branża w regionie wciąż jest rozdrobniona i Grupa Kofola ma ambicje być jej konsolidatorem _ - powiedział Samaras, cytowany w komunikacie spółki.

Już w marcu przedstawiciele spółki mówili o planach przejęcia do końca bieżącego roku producenta napojów o rocznych przychodach co najmniej 20 mln zł. Według ówczesnych planów, finansowanie inwestycji mogłoby nastąpić zarówno emisję obligacji, akcji lub wymianę akcji.

_ - W pierwszym półroczu 2012 roku pomimo utrzymujących się bardzo wysokich cen surowców na rynkach światowych oraz spowolnienia gospodarczego w Europie udało się znacząco poprawić zysk Grupy sprzed roku. To w dużej mierze efekt wzrostu przychodów (zwłaszcza najbardziej rentownych spółek w Czechach i na Słowacji) oraz wdrożonego w 2011 roku w całej Grupie programu optymalizacji kosztów. Największe procentowo wzrosty sprzedaży Grupa odnotowała w syropach oraz napojach gazowanych - dwóch strategicznych dla niej segmentach _ - podała też spółka.

Kofola miała 14,83 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2012 roku wobec 8,49 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 689,88 mln zł wobec 663,58 mln zł rok wcześniej.

Kofola zwraca szczególnie uwagę na wzrost przychodów na rynku czeskim, gdzie jeszcze w całym 2011 roku zanotowała nieznaczny spadek sprzedaży.

_ - Jeszcze większe wzrosty przychodów udało się nam uzyskać na Słowacji, gdzie zwiększyliśmy sprzedaż zarówno w kanale detalicznym, jak i w spadającym segmencie HoReCa. Udało się nam polepszyć wyniki sprzedaży w Rosji, jakie odnotowaliśmy w pierwszym kwartale br., z powodu zatowarowania klientów w napoje niskoalkoholowe w grudniu 2011 roku _ - powiedział Samaras.

Przychody w Polsce również nieznacznie wzrosły, a to za sprawą procesu przesuwania się sprzedaży z kanału tradycyjnego do dyskontów. Dobrze wypadł sztandarowy w Polsce napój Hoop Cola, który powiększył swoje udziały rynkowe w segmencie coli, podała także spółka.

W pierwszym półroczu udało się całej Grupie Kofola obniżyć zadłużenie netto o przeszło 57,1 mln zł do poziomu 263,5 mln zł, co wraz z poprawą wyniku operacyjnego zmniejszyło poziom zadłużenia do bezpiecznej 1,8 wielokrotności wskaźnika EBITDA, czytamy tez w materiale.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)