Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komitet Stały RM przyjął projekt ustawy ws. Funduszu Niskoemisyjnego Transportu

0
Podziel się:
Komitet Stały RM przyjął projekt ustawy ws. Funduszu Niskoemisyjnego Transportu

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw, dzięki której powołany zostanie Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, podano na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Fundusz Niskoemisyjnego Transportu ma być państwowym funduszem celowym, którego dysponentem będzie minister właściwy do spraw energii, czytamy w projekcie ustawy.

Obsługę funduszu ma prowadzić Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy pomocy powołanego w tym celu zespołu.

"Ponadto projekt istotnie rozszerza katalog działań, na które mogą zostać przeznaczone środki finansowe, uwzględniając działania związane z szeroko rozumianym pojęciem transportu niskoemisyjnego, do którego poza biokomponentami wlicza się przede wszystkim inne paliwa alternatywne, w tym energię elektryczną wykorzystywaną do napędu pojazdów" - czytamy w "Ocenie skutków regulacji".

Oczekiwanym efektem ma być zapewnienie wsparcia także takim paliwom, jak CNG, LNG i wodór.

Przewidywany wpływ na sektor finansów publicznych to 5 295 mln zł na poziomie budżetu państwa i 6,8 mln zł na poziomie innych jednostek w okresie 10 lat od wejścia w życie ustawy, podano także w OSR.

Źródłem finansowania funduszu mają być dotacje z budżetu w wysokości 1,5% planowanych w poprzednim roku budżetowym wpływów z akcyzy od paliw silnikowych, odsetki od wolnych środków funduszu oraz środki przekazywane przez operatora elektroenergetycznego systemu przesyłowego w wysokości 0,1% uzasadnionego zwrotu z kapitału zaangażowanego w wykonywaną działalność gospodarczą przesyłu energii.

W lipcu br. Ministerstwo Energii wskazało, że projekt ustawy tworzący Fundusz Niskoemisyjnego Transportu jest jednym z dokumentów strategicznych w ramach realizacji Programu Rozwoju Elektromobilności.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)