Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kopalnia Brzeszcze ma dostarczyć Tauronowi ponad połowę potrzebnego węgla

0
Podziel się:

- Naszym celem będzie jak najszybsza integracja kopalni i możliwie najszybsze wprowadzenie programu poprawy efektywności - mówił prezes Tauronu.

Kopalnia Brzeszcze ma dostarczyć Tauronowi ponad połowę potrzebnego węgla
(Piotr Zajac/REPORTER)

Tauron Polska Energia liczy na poprawę rentowności w kopalni Brzeszcze i docelowo pokrycie własną produkcją węgla ok. 50-60 proc. łącznej produkcji energii, poinformował prezes Remigiusz Nowakowski. W przyszłym roku, spółka przyjrzy się również swojej polityce w zakresie odnawialnych źródeł energii.

- Naszym celem będzie jak najszybsza integracja kopalni i możliwie najszybsze wprowadzenie programu poprawy efektywności w celu doprowadzenia do satysfakcjonującego poziomu rentowności - powiedział Nowakowski podczas czatu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII).

Wskazał, że z punktu widzenia grupy kluczowe będzie zwiększenie wolumenu produkcji węgla w kopalni.

- Przy założeniu zwiększenia produkcji kopalni Brzeszcze do poziomu około 1,8 mln ton rocznie, możliwe będzie pokrycie własną produkcją węgla około 50-60 proc. łącznej produkcji energii - powiedział prezes.

Pod koniec października ówczesny prezes Taurona Jerzy Kurella mówił, że spółka zainwestuje w kopalnię Brzeszcze około 200 mln zł w ciągu dwóch lat i liczy na zwrot z inwestycji w ciągu siedmiu lat. Wskazywał, że celem jest wydobycie 1,7-1,8 mln ton węgla rocznie.

19 października RSG Tauron zawarł ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SRK) przedwstępną warunkową umowę nabycia oznaczonej części zakładu górniczego w Brzeszczach, przekazanego w maju do SRK przez Kompanię Węglową. RSG pod nazwą Nowe Brzeszcze Grupa Tauron ma zostać włączona do spółki Tauron Wydobycie.

Zrewidują politykę dotyczącą odnawialnych źródeł energii

Tauron Polska Energia przyjmie w przyszłym roku aktualizację strategii korporacyjnej, w której zawrze m.in. politykę w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE). Spółka przygląda się także projektom inwestycyjnym, w tym projektowi bloku parowo-gazowego w Stalowej Woli, poinformował prezes Remigiusz Nowakowski.

- Polityka Taurona wobec OZE zostanie szczegółowo zapisana w zaktualizowanej strategii korporacyjnej, którą planujemy przyjąć w przyszłym roku - powiedział Nowakowski podczas czatu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII).

Dodał, że zarząd rozważa różne scenariusze, jeśli chodzi o partnerstwa biznesowe w segmencie OZE. Decyzje podejmie, gdy dokładnie pozna szczegóły i zaawansowanie projektów.

Prezes powiedział też, że spółka przygląda się realizowanym projektom inwestycyjnym. - Stalowa Wola jest projektem, któremu szczególnie się przyglądamy. Kluczowe czynniki sukcesu dla tego projektu to możliwość sprzedania usług systemowych PSE oraz zapewnienie możliwie najlepszej relacji ceny gazu do energii elektrycznej (clean spark spread)
" - powiedział Nowakowski.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)