Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kov
10.04.2012 16:01

KOV dostał zgodę na nieograniczone wydobycie gazu

Kulczyk Oil Ventures INC. poinformował, że ukraińskie Ministerstwo Paliw i Energetyki formalnie uznało i zatwierdziło konwersję licencji Makiejewskoje z 5-letniej koncesji poszukiwawczej na 20-letnią koncesję produkcyjną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(centrum prasowe Gaz-System SA)

Kulczyk Oil Ventures INC. poinformował, że ukraińskie Ministerstwo Paliw i Energetyki formalnie uznało i zatwierdziło konwersję licencji Makiejewskoje z 5-letniej koncesji poszukiwawczej na 20-letnią koncesję produkcyjną.

_ Zgodnie z warunkami licencji poszukiwawczej w ramach koncesji Makiejewskoje nie można było wydobywać więcej niż 10 proc. zasobów geologicznych. Zgodnie z warunkami nowej licencji, łączna produkcja pola Makiejewskoje nie podlega już ograniczeniom _ - podała spółka w komunikacie.

Po zmianie licencji Makiejewskoje KOV spodziewa się kontynuować wydobycie z Makiejewskoje-19 (_ M-19 _) na odnotowywanym w ostatnim czasie wysokim poziomie, który przyczynił się do tego, że łączna produkcja - w ujęciu netto dla KOV - po raz pierwszy przekroczyła 15 MMcf/d. Zmiana licencji Makiejewskoje i niedawna konwersja koncesji Olgowskoje umożliwią pełny rozwój pól na obszarach tych licencji.

Odwiert poszukiwawczy M-19 został wykonany w drugiej połowie 2010 roku, zaś produkcję rozpoczął w lipcu 2011 roku. Średnia produkcja z M-19 wynosiła ok. 7,5 MMcf/d (5,2 MMcd/d netto dla KOV) przy minimalnym obniżeniu ciśnienia.

W czerwcu 2011 r. ukończono zbieranie danych w terenie, w ramach programu badań sejsmicznych 3D, obejmującego obszar ok. 180 km2 na polach Olgowskoje i Makiejewskoje. Przetworzenie i interpretacja uzyskanych danych wskazały kilka potencjalnych lokalizacji do dalszej pracy na obszarze obu koncesji. Przede wszystkim jednak nowe dane sejsmiczne wskazały na możliwość poszerzenia o około 6 km2 nowej strefy gazu, odkrytej przy realizacji odwiertu M-19, oraz wytypowały lokalizacje dwóch nowych odwiertów.

Pierwszy z nich, Makiejewskoje-21 ("M-21"), został wydrążony i orurowany do głębokości łącznej 2.210 m. Profilowanie otworowe otwartego szybu przed operacją orurowania wskazało na dwie docelowe strefy potencjalnie obejmujące dochodzącą do 16 m warstwę gazu (odpowiadającego wyznaczonym ekonomicznym parametrom granicznym). Przewiduje się, że testowanie produkcyjne odwiertu M-21 rozpocznie się w drugim kwartale 2012 r.

Prace wiertnicze na drugiej lokalizacji - Makiejewskoje -16 ("M-16"), która ma przyczynić się do dalszego zwiększania wydobycia gazu z oddzielnego obiektu na koncesji Makiejewskoje, powinny ruszyć pod koniec czerwca.

Obecna produkcja brutto z czterech koncesji KUB-Gasu gdzie prowadzi się wydobycie, wynosi ok. 21,5 MMcf/d (15 MMcf/d netto dla KOV), z czego ok. 7,5 MMcf/d, czyli 35 proc. to produkcja brutto z Makiejewskoje, a 11,6 MMcf/d, czyli 62 proc. stanowi produkcja z koncesji Olgowskoje.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: kov, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz