Notowania

finanse
31.10.2017 08:52

KRD: Zadłużenie polskich firm sięga 10 mld zł, średni dług wynosi 41,5 tys. zł

Podziel się
Dodaj komentarz

Długi wszystkich firm wpisanych do Krajowego Rejestru Długów (KRD) wynoszą obecnie 9,99 mld zł, wynika z danych KRD. Ta kwota to łączna wartość niemal 962 tys. zobowiązań niezapłaconych w terminie przez niespełna 241 tys. dłużników. Jedna firma ma więc średnio do spłacenia 4 zobowiązania warte razem 41,5 tys. zł.

"Na największych polskich firmach czy nawet rynkowych średniakach te kwoty nie robią większego wrażenia. Musimy jednak pamiętać, że zdecydowana większość firm działających w Polsce to mikroprzedsiębiorstwa i to często one mają problem z odzyskaniem pieniędzy. W ich przypadku brak płatności na kwotę kilkudziesięciu czy nawet kilkunastu tysięcy złotych to dramat. Zdarza się, że kończący się bankructwem firmy" - powiedział prezes Kaczmarski Inkasso Jakub Kostecki, cytowany w komunikacie.

Według najnowszych dostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących mikrofirm, w 2016 r. działalność gospodarczą w Polsce prowadziły ponad 2 mln przedsiębiorstw o liczbie pracujących do 9 osób. Dochód przypadający na taką firmę przekraczał 62 tys. zł, podano także.

"Średni dług firmy notowanej w Krajowym Rejestrze Długów na poziomie 41,5 tys. zł stanowi 2/3 tej kwoty. Mikrofirma, której dłużnik bądź dłużnicy nie oddali takiej kwoty, musiałaby pracować na nią przez 8 miesięcy. To oczywiście porównanie mające na celu pokazanie skali problemu. Pomysł, żeby firma pracowała na pieniądze, których nie zapłacili jej dłużnicy, jest mocno abstrakcyjny. Niestety wiele firm w Polsce go praktykuje" - dodał prezes KRD Adam Łącki.

Największe łączne zadłużenie mają firmy zarejestrowane w województwie mazowieckim (1,79 mld zł), śląskim (1,49 mld zł) oraz wielkopolskim (1,05 mld zł). Długi firm z tych regionów wynoszą w sumie 4,33 mld zł, czyli ponad 43% wartości nieopłaconych w terminie zobowiązań wszystkich firm wpisanych do KRD. Dług przypadający na jedną zadłużoną firmę w tych województwach sięga 40,86 tys. zł (Mazowsze), 45,05 tys. zł (Wielkopolska) oraz 47,38 tys. zł (Śląsk), podano również.

"W II kw. 2017 r. aż 86% firm, czyli o 5 pkt proc. więcej niż w I kw., wskazuje na kłopoty z otrzymaniem zapłaty od kontrahentów w umówionym terminie. To wynik badania 'Portfel należności polskich przedsiębiorstw' przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce" - czytamy w komunikacie.

Dlatego właśnie w sytuacji, w której kontrahent nie płaci w terminie kluczowe jest szybkie i zdecydowane działanie. Im szybciej podjęte zostaną działania mające na celu odzyskanie pieniędzy, tym większa szansa, że zakończą się one sukcesem, a pieniądze trafią na konto firmy. W najbliższym czasie przedsiębiorcom mogą w tym pomóc nowe przepisy dotyczące biur informacji gospodarczej, podano również.

"Od 13 listopada 2017 r. obowiązywać będzie znowelizowana ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Kluczową zmianą jest możliwość wpisania dłużnika do KRD już po 30 dniach od upłynięcia terminu płatności, a nie jak dotychczas, po 60. Skrócenie tego okresu o połowę ułatwi wielu przedsiębiorcom odzyskanie pieniędzy od nierzetelnych kontrahentów" - wyjaśnił radca prawny z kancelarii Via Lex Konrad Siekierka.

Warto też pamiętać o windykacji na koszt dłużnika. Taką możliwość wprowadziła ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, która weszła w życie w kwietniu 2013 r., przypomniano.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-11-2017

pytamjak tu nie byc zadluzonym???

06-11-2017

maxI dlatego zawsze mówię: sprawdzać firmy w krd, bo teraz długi, to masa firm ma, a podpisać z takimi umowy i potem samemu się ląduje z długami...

04-11-2017

tarasowFirmy powinny dawać przykład, ale niestety często nie płacą w terminie i potem nakręca się spirala, a ludzie jak widzą ze firmy nie placa to mysla, ze … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)