Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KRD: Zadłużenie polskich firm sięga 10 mld zł, średni dług wynosi 41,5 tys. zł

3
Podziel się:
KRD: Zadłużenie polskich firm sięga 10 mld zł, średni dług wynosi 41,5 tys. zł

Długi wszystkich firm wpisanych do Krajowego Rejestru Długów (KRD) wynoszą obecnie 9,99 mld zł, wynika z danych KRD. Ta kwota to łączna wartość niemal 962 tys. zobowiązań niezapłaconych w terminie przez niespełna 241 tys. dłużników. Jedna firma ma więc średnio do spłacenia 4 zobowiązania warte razem 41,5 tys. zł.

"Na największych polskich firmach czy nawet rynkowych średniakach te kwoty nie robią większego wrażenia. Musimy jednak pamiętać, że zdecydowana większość firm działających w Polsce to mikroprzedsiębiorstwa i to często one mają problem z odzyskaniem pieniędzy. W ich przypadku brak płatności na kwotę kilkudziesięciu czy nawet kilkunastu tysięcy złotych to dramat. Zdarza się, że kończący się bankructwem firmy" - powiedział prezes Kaczmarski Inkasso Jakub Kostecki, cytowany w komunikacie.

Według najnowszych dostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących mikrofirm, w 2016 r. działalność gospodarczą w Polsce prowadziły ponad 2 mln przedsiębiorstw o liczbie pracujących do 9 osób. Dochód przypadający na taką firmę przekraczał 62 tys. zł, podano także.

"Średni dług firmy notowanej w Krajowym Rejestrze Długów na poziomie 41,5 tys. zł stanowi 2/3 tej kwoty. Mikrofirma, której dłużnik bądź dłużnicy nie oddali takiej kwoty, musiałaby pracować na nią przez 8 miesięcy. To oczywiście porównanie mające na celu pokazanie skali problemu. Pomysł, żeby firma pracowała na pieniądze, których nie zapłacili jej dłużnicy, jest mocno abstrakcyjny. Niestety wiele firm w Polsce go praktykuje" - dodał prezes KRD Adam Łącki.

Największe łączne zadłużenie mają firmy zarejestrowane w województwie mazowieckim (1,79 mld zł), śląskim (1,49 mld zł) oraz wielkopolskim (1,05 mld zł). Długi firm z tych regionów wynoszą w sumie 4,33 mld zł, czyli ponad 43% wartości nieopłaconych w terminie zobowiązań wszystkich firm wpisanych do KRD. Dług przypadający na jedną zadłużoną firmę w tych województwach sięga 40,86 tys. zł (Mazowsze), 45,05 tys. zł (Wielkopolska) oraz 47,38 tys. zł (Śląsk), podano również.

"W II kw. 2017 r. aż 86% firm, czyli o 5 pkt proc. więcej niż w I kw., wskazuje na kłopoty z otrzymaniem zapłaty od kontrahentów w umówionym terminie. To wynik badania 'Portfel należności polskich przedsiębiorstw' przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce" - czytamy w komunikacie.

Dlatego właśnie w sytuacji, w której kontrahent nie płaci w terminie kluczowe jest szybkie i zdecydowane działanie. Im szybciej podjęte zostaną działania mające na celu odzyskanie pieniędzy, tym większa szansa, że zakończą się one sukcesem, a pieniądze trafią na konto firmy. W najbliższym czasie przedsiębiorcom mogą w tym pomóc nowe przepisy dotyczące biur informacji gospodarczej, podano również.

"Od 13 listopada 2017 r. obowiązywać będzie znowelizowana ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Kluczową zmianą jest możliwość wpisania dłużnika do KRD już po 30 dniach od upłynięcia terminu płatności, a nie jak dotychczas, po 60. Skrócenie tego okresu o połowę ułatwi wielu przedsiębiorcom odzyskanie pieniędzy od nierzetelnych kontrahentów" - wyjaśnił radca prawny z kancelarii Via Lex Konrad Siekierka.

Warto też pamiętać o windykacji na koszt dłużnika. Taką możliwość wprowadziła ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, która weszła w życie w kwietniu 2013 r., przypomniano.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
max
7 lat temu
I dlatego zawsze mówię: sprawdzać firmy w krd, bo teraz długi, to masa firm ma, a podpisać z takimi umowy i potem samemu się ląduje z długami...
tarasow
7 lat temu
Firmy powinny dawać przykład, ale niestety często nie płacą w terminie i potem nakręca się spirala, a ludzie jak widzą ze firmy nie placa to mysla, ze tak wolno i sami tez zaczyanaja nie placic. A zobowiązania w terminie placic trzeba!
pytam
7 lat temu
jak tu nie byc zadluzonym???