Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kruk chce inwestować więcej w portfele wierzytelności

0
Podziel się:

Kruk chce w drugiej połowie roku zainwestować w portfele wierzytelności więcej niż w pierwszym półroczu, w którym nakłady wyniosły 96 mln zł. W całym roku nakłady inwestycyjne spółki mogą wynieść 300-400 mln złotych.

Kruk chce inwestować więcej w portfele wierzytelności
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

*Kruk chce w drugiej połowie roku zainwestować w portfele wierzytelności więcej niż w pierwszym półroczu, w którym nakłady wyniosły 96 mln zł. W całym roku nakłady inwestycyjne spółki mogą wynieść 300-400 mln zł - poinformowali przedstawiciele spółki. *

Spółka prawdopodobnie podejmie decyzję w sprawie ekspansji zagranicznej do końca roku. _ - Jesteśmy gotowi zwiększyć inwestycje w II połowie roku _ - Marcin Zasępa, członek zarządu Kruk.

Zasępa uznał za realistycznie szacunki analityków mówiące o 300-400 mln zł nakładów inwestycyjnych Kruka w 2012 r. Dodał, że zwiększone inwestycje spółki w II półroczu będą m.in. wynikiem utrzymującej się na rynku dużej podaży portfeli bankowych.

_ - Finansując zakupy w II półroczu najpierw korzystalibyśmy z kredytów, ale możliwa jest emisja obligacji o wartości między kilkadziesiąt, a sto kilkadziesiąt mln zł _ - dodał Rafał Janiak, dyrektor finansowy Kruka.

W I półroczu Kruk wydał na zakup pakietów wierzytelności 96 mln zł, z czego 84 mln zł w samym II kw. Nominalna wartość spraw nabytych przez Kruka w I półroczu wyniosła 1,1 mld zł.

Jak poinformowali przedstawiciele Kruka, spółka ograniczyła zakupy w pierwszej połowie tego roku ze względu na wysokie ceny oferowanych pakietów.

_ - Inwestowaliśmy ostrożnie, ponieważ ceny na tym rynku były relatywnie wysokie. Spadek średniej ceny, który można było zaobserwować na rynku jest wynikiem struktury portfeli i nie odzwierciedla zwiększonej konkurencji _ - powiedział Zasępa.

Według danych Kruka cała branża windykacyjna w Polsce wydała na portfele w I półroczu ok. 600 mln zł. Spółka podtrzymuje, że w całym 2012 r. nakłady branży na zakup portfeli wierzytelności będą podobne rdr._ - W ubiegłym roku te nakłady wyniosły ponad 1 mld zł i w tym roku będzie to podobny poziom _ - powiedział na konferencji prezes Kruka, Piotr Krupa.

Kruk odnotował w II półr. spadek przychodów i zysku z segmentu wierzytelności na zlecenie._ - Rynek inkasa w naszej ocenie zmalał, ale jest dla nas nadal interesujący ze względu na synergie z biznesem zakupu wierzytelności _ - powiedział na konferencji Zasępa.

Spółka analizuje wejście na nowy rynek zagraniczny. Decyzja w tej sprawie może zapaść do końca roku._ - Pracujemy nad rozpoznaniem nowych rynków zagranicznych, ale jednocześnie mamy dużo pracy na rynku czeskim i słowackim. Jest prawdopodobne, że decyzję o ekspansji podejmiemy w 2012 r. _ - powiedział Zasępa.

W czerwcu Kruk zawiesił prace nad wejściem na rynek węgierski. Spółka jest obecna na rynku rumuńskim, czeskim, oraz pośrednio słowackim(działania operacyjne na portfelach kupionych na Słowacji są prowadzone przez spółkę czeską).

W zeszły piątek po sesji Kruk podał wyniki za drugi kwartał, które okazały się zgodne z oczekiwaniami analityków.

Zysk netto spółki spadł do 18,2 mln zł z 25 mln zł przed rokiem, wobec 17,7 mln zł konsensusu, zysk operacyjny wzrósł do 31,8 mln zł z 30,6 mln zł rok temu wobec 30,8 mln zł oczekiwań rynku, a przychody wzrosły rdr do 79,4 mln zł z 70,7 mln zł, podczas gdy analitycy spodziewali się 87,4 mln zł.

Spadek zysku netto w ujęciu rdr wynika m.in. efektu wysokiej bazy. W II kw. 2011 r. Kruk dokonał pozytywnego przeszacowania wartości portfela na kwotę ok. 8 mln zł. O godz. 13.37 kurs akcji Kruka przy niewielkich obrotach traci 2,06 proc.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)