Notowania

lts
11.01.2012 15:00

Lotos przeznaczy na inwestycje 800 mln zł

Grupa Lotos poinformowała, że wdraża program optymalnej ekspansji. Działania w zakresie kosztów i zamrożenie części inwestycji mają przynieść firmie w 2012 roku 220 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lotos.pl)

Nakłady inwestycyjne Grupy Lotos w 2012 roku wyniosą nieco ponad 800 mln zł - poinformował Mariusz Machajewski, wiceprezes Lotosu.

_ - CAPEX wyniesie w tym roku nieco ponad 800 mln zł, ale część z tej kwoty to będą przesunięcia z roku ubiegłego _ - powiedział wiceprezes.

Grupa Lotos poinformowała, że wdraża program optymalnej ekspansji. Działania w zakresie kosztów i zamrożenie części inwestycji mają przynieść firmie w 2012 roku 220 mln zł.

Około 100 mln zł z tej kwoty ma pochodzić z zamrożenia inwestycji, a 120 mln zł z oszczędności kosztowych.

Machajewski zapytany o to, jakie inwestycje zostaną wstrzymane, powiedział: _ Może to dotknąć część inwestycji w logistykę, część inwestycji modernizacyjnych, a także związanych z handlem i produkcją olejów i asfaltów _.

_ - Zamrożenie inwestycji ma na celu stworzenie bufora dla spółki. Jeśli sytuacja makroekonomiczna będzie się poprawiać, będziemy wracać do tych projektów. Nie odchodzimy od nich definitywnie _ - powiedział wiceprezes.

Wytłumaczył, że decyzję podjęto po analizie sytuacji za granicą.

_ - 2012 rok może być mniej sprzyjający głównie ze względu na czynniki zewnętrzne, zlokalizowane poza Polską. Branża rafineryjna jest globalna, pewne skutki turbulencji mogą być dla nas odczuwalne _ - powiedział na konferencji Machajewski.

Zapewnił jednocześnie, że Lotos nie będzie rezygnował z kluczowych inwestycji, w wydobycie i detal. Spółka zamierza też aktywnie działać w obszarze poszukiwań gazu łupkowego. Prowadzi rozmowy o wspólnych projektach z partnerami, przedstawiciele firmy nie informują jednak o szczegółach.

Lotos poinformował, że sprzedał udziały w spółce Lotos Parafiny firmie Krokus Chem, w której udziały posiada Fundusz Nova Polonia Natexis II oraz kadra menadżerska Lotos Parafiny. Wartości transakcji nie podano.

_ - Na dzień dzisiejszy nie prowadzimy żadnych innych projektów dezinwestycyjnych _ - powiedział dziennikarzom Machajewski.

Dodał, że rozważane są działania związane ze sprzedażą spółek usługowych, obsługujących grupę.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: lts, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz