Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rekordowe zyski LPP i spadek cen akcji. Inwestorzy liczyli na więcej

Rekordowe zyski LPP i spadek cen akcji. Inwestorzy liczyli na więcej

Sieć odzieżowa Reserved notuje dobre wyniki sprzedaży. Fot. mat. prasowe LPP
Sieć odzieżowa Reserved notuje dobre wyniki sprzedaży.

Końcówka ubiegłego roku była udana dla odzieżowej grupy LPP. Właściciel marek Reserved, Cropp i House może pochwalić się sprzedażą w okresie od października do grudnia na poziomie 2,15 mld zł. Przełożyło się to na rekordowe 302 mln zł zysku netto.

To na razie szacunkowe dane zarządu gdańskiej grupy. Oficjalne wyniki finansowe za czwarty kwartał i cały 2017 roku opublikuje dopiero 14 marca. Jeśli potwierdzą się obecne prognozy, ostatnie trzy miesiące ubiegłego roku okażą się najlepsze pod względem zysków w historii. A ta sięga 1991 roku.

Dotychczas najbardziej udany dla LPP był czwarty kwartał 2014 roku, gdy zyski sięgały 250 mln zł.

Zyski kwartalne grupy LPP

"W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego wzrost przychodów ze sprzedaży w czwartym kwartale wyniósł 16 proc., a w całym 2017 rok 17 proc. Sprzedaż w sklepach porównywalnych (LFL) w walutach lokalnych w czwartym kwartale 2017 wzrosła o 12,9 proc., zaś narastająco za 4 kwartały 2017 wzrosła o 10,1 proc." - czytamy w komunikacie LPP.

Przez 12 miesięcy LPP miał 444 mln zł zysku netto przy 575 mln zł zysku operacyjnego, 3,72 mld zł zysku brutto ze sprzedaży i 7,03 mld zł przychodów.

Dobre wyniki nie do końca satysfakcjonują inwestorów. W poniedziałek akcje LPP notowane na warszawskiej giełdzie tracą na wartości blisko 1,5 proc. To najgorszy wynik wśród dwudziestki największych spółek GPW.

Obserwuj bieżące notowania akcji LPP

Giełdowi gracze mogą być zawiedzeni. Średnia prognoz ośmiu biur maklerskich ankietowanych przez PAP zakładała, że przychody LPP w czwartym kwartale będą wyższe o 40 mln zł, a zysk - o 21 mln zł.

Czytaj więcej: Prezes LPP odradza... kupno akcji swojej firmy. Ostrzega też spekulantów.

LPP jest firmą zajmującą się projektowaniem i dystrybucją odzieży w Polsce, krajach Europy Centralnej, Wschodniej i Zachodniej, na Bałkanach i Bliskim Wschodzie. Spółki zagraniczne wchodzące w skład grupy są podmiotami zajmującymi się dystrybucją towarów pod marką Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay poza granicami Polski.

Tak się robi modę w Polsce. Zobacz LPP od kuchni


 

Projekty odzieży są sporządzane w biurach projektowych LPP mieszczących się w Gdańsku (w siedzibie spółki), w Krakowie oraz Warszawie. Przekazywane są one następnie do działu zakupów, który zleca produkcję poszczególnych modeli, nawiązując w tym celu współpracę z zakładami w Polsce i poza jej granicami, między innymi w Chinach i Bangladeszu.

wyniki, giełda, lpp, zyski, reserved, house, cropp
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
donald
2018-02-28 13:52
Projekty ubrań Reserved teraz tworzone są w Polsce, firma zatrudniła sporo utalentowanych projektantów, to dobrze wróży spółce.
KB
2018-02-27 12:19
Przynajmniej można trochę taniej kupić. Inwestorzy się obudzą jak połowa Europy będzie chodzić w ubraniach polskiej firmy.
Robert
2018-02-27 11:16
Dać palec to rękę ..., moim zdaniem bardzo dobry wynik, lepsze stopniowe wzrosty ale systematyczne.
Pokaż wszystkie komentarze (19)