Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Rekordowe zyski LPP i spadek cen akcji. Inwestorzy liczyli na więcej

19
Podziel się:

Odzieżowa grupa odnotowała wstępnie 302 mln zł zysku netto w czwartym kwartale 2017 roku.

Sieć odzieżowa Reserved notuje dobre wyniki sprzedaży.
Sieć odzieżowa Reserved notuje dobre wyniki sprzedaży. (mat. prasowe LPP)

Końcówka ubiegłego roku była udana dla odzieżowej grupy LPP. Właściciel marek Reserved, Cropp i House może pochwalić się sprzedażą w okresie od października do grudnia na poziomie 2,15 mld zł. Przełożyło się to na rekordowe 302 mln zł zysku netto.

To na razie szacunkowe dane zarządu gdańskiej grupy. Oficjalne wyniki finansowe za czwarty kwartał i cały 2017 roku opublikuje dopiero 14 marca. Jeśli potwierdzą się obecne prognozy, ostatnie trzy miesiące ubiegłego roku okażą się najlepsze pod względem zysków w historii. A ta sięga 1991 roku.

Dotychczas najbardziej udany dla LPP był czwarty kwartał 2014 roku, gdy zyski sięgały 250 mln zł.

Zyski kwartalne grupy LPP

"W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego wzrost przychodów ze sprzedaży w czwartym kwartale wyniósł 16 proc., a w całym 2017 rok 17 proc. Sprzedaż w sklepach porównywalnych (LFL) w walutach lokalnych w czwartym kwartale 2017 wzrosła o 12,9 proc., zaś narastająco za 4 kwartały 2017 wzrosła o 10,1 proc." - czytamy w komunikacie LPP.

Przez 12 miesięcy LPP miał 444 mln zł zysku netto przy 575 mln zł zysku operacyjnego, 3,72 mld zł zysku brutto ze sprzedaży i 7,03 mld zł przychodów.

Dobre wyniki nie do końca satysfakcjonują inwestorów. W poniedziałek akcje LPP notowane na warszawskiej giełdzie tracą na wartości blisko 1,5 proc. To najgorszy wynik wśród dwudziestki największych spółek GPW.

Obserwuj bieżące notowania akcji LPP

Giełdowi gracze mogą być zawiedzeni. Średnia prognoz ośmiu biur maklerskich ankietowanych przez PAP zakładała, że przychody LPP w czwartym kwartale będą wyższe o 40 mln zł, a zysk - o 21 mln zł.

LPP jest firmą zajmującą się projektowaniem i dystrybucją odzieży w Polsce, krajach Europy Centralnej, Wschodniej i Zachodniej, na Bałkanach i Bliskim Wschodzie. Spółki zagraniczne wchodzące w skład grupy są podmiotami zajmującymi się dystrybucją towarów pod marką Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay poza granicami Polski.

Zobacz także: Tak się robi modę w Polsce. Zobacz LPP od kuchni

Projekty odzieży są sporządzane w biurach projektowych LPP mieszczących się w Gdańsku (w siedzibie spółki), w Krakowie oraz Warszawie. Przekazywane są one następnie do działu zakupów, który zleca produkcję poszczególnych modeli, nawiązując w tym celu współpracę z zakładami w Polsce i poza jej granicami, między innymi w Chinach i Bangladeszu.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
donald
6 lat temu
Projekty ubrań Reserved teraz tworzone są w Polsce, firma zatrudniła sporo utalentowanych projektantów, to dobrze wróży spółce.
KB
6 lat temu
Przynajmniej można trochę taniej kupić. Inwestorzy się obudzą jak połowa Europy będzie chodzić w ubraniach polskiej firmy.
Robert
6 lat temu
Dać palec to rękę ..., moim zdaniem bardzo dobry wynik, lepsze stopniowe wzrosty ale systematyczne.
obserwator
6 lat temu
Teraz to mam wrażenie, że na giełdzie już nie ma takich inwestorów jak kilkanaście lat temu, którzy rzetelnie potrafili oceniać spółki. No nic trzeba czekać na oficjalne wyniki.
boro
6 lat temu
Dla kogoś kto obserwuje zarządzanie ten firmy, interesuje się inwestycjami to ten rekord nie jest żadnym zaskoczeniem.