Notowania

efk
14.05.2009 13:46

LPP chce przekroczyć 2 mld zł obrotów

Spółka odzieżowa LPP zwiększy w 2009 roku swoją powierzchnię sklepową o 40 tys. m. kw. Zdaniem wiceprezesa powinno to pozwolić spółce na przekroczenie 2 mld zł przychodów w tym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Spółka odzieżowa LPP zwiększy w 2009 r. swoją powierzchnię sklepową o 40 tys. m. kw. do 271 tys. m. kw. Zdaniem *wiceprezesa Dariusza Pachli*, powinno to pozwolić spółce na przekroczenie 2,0 mld zł przychodów w tym roku. W ub.r. przychody grupy wyniosły 1,6 mld zł. **

_ - Zwiększenie powierzchni handlowej o ok. 40 tys m. kw., które zaowocuje powstaniem nowych 140 sklepów zdaniem analityków powinno przełożyć się na przekroczenie w 2009 r. 2 mld zł przychodów. LPP nie podaje co prawda prognoz finansowych, ale w tym wypadku mogę powiedzieć, że zgadzam się z tymi ocenami _ - powiedział agencji ISB Pachla.

Wiceprezes LPP dodał, że niemożliwym jest natomiast oszacowanie zysku netto, choć - jego zdaniem - strata w I kw. 2009 r. na pewno jest wynikiem jednorazowym i w kolejnych kwartałach pojawi się zysk.

_ Zakładamy, że w efekcie wprowadzenia programu oszczędnościowego uda się zredukować koszty działania grupy o ok. 100 mln zł, ale niemożliwe jest obecnie oszacowanie wpływu tych oszczędności na zyski spółki. Jednak już w I kw. dzięki temu strata netto był ok. 10 mln zł niższa _ - powiedział Pachla.

Powodem do optymizmu jest także utrzymanie bardzo wysokiej marży, która - choć spadnie, według szacunków Pachli, o ok. 8 pkt wobec 2008 r. - to nadal będzie ponad 50-proc.

Natomiast podczas konferencji prasowej wiceprezes spółki wyjaśnił powody słabszego wyniku w I kw. 2009 r. Jego zdaniem, był to przede wszystkim efekt zmian kursowych, które przełożyły się wzrost kosztów zakupu towarów oraz wynajmu.

_ Mimo, że udało się renegocjować część umów zarówno z dostawcami, jak i właścicielami centrów handlowych nawet o ok. 20%, to w efekcie osłabienia złotego o 25% nasze koszty wzrosły. Dlatego kontynuowany będzie program redukcji kosztów, który obejmie praktycznie każdy element działalności grupy _ - powiedział Pachla.

Przypomniał, że liczy na znalezienie ok. 100 mln zł oszczędności, choć - jak zastrzegł - na razie nie planuje zwolnień. Na pewno o połowę zostaną ograniczone - w stosunku do 2008 r. - nakłady inwestycyjne. Docelowo ma to być kwota ok. 65 mln zł, co pozwoli zwiększyć powierzchnię handlową z 230 tys. m. kw. do 270 tys. m. kw., a ilość punktów z 630 do 770.

_ Ok. 8 tys. m. kw. uzyskamy dzięki przejęciu 80 sklepów franszyzowych od naszych konkurentów, którzy mają kłopoty. Pierwsze umowy zostaną podpisane jeszcze w maju, a cały proces chcemy zakończyć w ciągu 3 miesięcy. I na razie nie będzie podobnych przejęć franszyzobiorców, choć w razie kłopotów kolejnych firm jesteśmy na to przygotowani _ - powiedział Pachla.

Wiceprezes dodał także, że na dziś spółka nie planuje nowych otwarć za granicą, nie wybiera się także na nowe rynki. Z powodu wstrzymania budowy centrum handlowego w Dubaju, także ten kierunek ekspansji spółki jest nieaktualny. LPP nie planuje również w najbliższym czasie nowych przejęć i akwizycji.

Tagi: efk, lpp, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz