Notowania

finanse
29.12.2017 15:51

Fundusz Tomasza Czechowicza na zakupach. MCI przejmuje węgierski Netrisk

Wartość transakcji to 56,5 mln euro, czyli około 235 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe MCI)
Tomasza Czechowicz jest głównym właścicielem i założycielem funduszu MCI Capital.

Fundusz MCI Capital powiększa grono zarządzanych przez siebie spółek z branży fintech. Właśnie poinformował o inwestycji na kwotę 56,5 mln euro. Za te pieniądze przejął wszystkie udziały największego węgierskiego brokera ubezpieczeniowego, sprzedającego polisy przez internet.

MCI Capital, jeden z najdynamiczniej rozwijających się funduszy typu Private Equity w tej części Europy, przed samym końcem roku zdecydował się na dużą inwestycję. Za pośrednictwem MCI.EuroVentures w piątek kupił wszystkie akcje węgierskiej spółki Netrisk. Tym samym przejął pełną kontrolę nad liderem tamtejszego rynku insurtech (składają się na niego spółki, które w działalności ubezpieczeniowej wykorzystują najnowsze technologie).

Netrisk to na Węgrzech numer jeden jeśli chodzi o brokerów ubezpieczeniowych sprzedających polisy przez internet. O potencjale tego biznesu świadczą twarde dane. Węgierski rynek ubezpieczeń wyceniany jest na około 1,5 mld euro, z czego blisko 20 proc. przypada na sektor online. Netrisk jest jego liderem, odpowiadającym za około jedną trzecią tego obszaru.

Na podstawie tych danych można wyceniać biznes Netriska na nawet 90 mln euro. Tymczasem fundusz Tomasza Czechowicza za 100 proc. akcji zapłacił 56,6 mln euro. Jak poinformował MCI Capital, w sfinansowaniu transakcji brały udział Mezzanine Management i Bank Gospodarstwa Krajowego.

Trwa moda na kupowanie spółek technologicznych. Prezes banku śmieje się z takich pomysłów

- Netrisk jest nie tylko liderem na dynamicznie rosnącym rynku dystrybucji produktów ubezpieczeniowych w kanale online na Węgrzech. Spółka zbudowała również marketplace produktów bankowych oraz ofert telekomów i w dalszym rozwoju tych segmentów widzimy duży potencjał - podkreśla Łukasz Wierdak, odpowiedzialny za inwestycje w segmencie fintech w grupie MCI.

Jak dodaje, Węgry są pod względem dystrybucji ubezpieczeń w kanale online jednym z najbardziej rozwiniętych rynków w Europie Środkowo-Wschodniej, dlatego na bazie doświadczeń spółki chcieliby zbudować lidera tego segmentu w naszym regionie.

- Impulsami dla jego rozwoju będą zarówno sprzyjające warunki rynkowe, przenoszenie przyzwyczajeń zakupowych konsumentów do online'u jak i kompetencje spółki na rynku ubezpieczeń. Nasz fundusz, bazując na kilkunastoletnim doświadczeniu w rozwoju spółek cyfrowych, będzie aktywnie wspierać budowę wartości Netriska - zapowiada Krzysztof Konopiński, również odpowiedzialny za inwestycję z ramienia MCI.

Netrisk jest już siódmą spółką z segmentu fintech/insurtech w portfelach funduszy z grupy MCI. Ich łączna wartość rynkowa szacowana jest na blisko 500 mln zł. Netrisk jest też drugim internetowym brokerem produktów ubezpieczeniowych. W 2015 roku pierwszym był Mfind - jedna z największych porównywarek ubezpieczeń w Polsce. MCI zarządza również: Marketinvoice, iZettle, Dotpay/eCard, Azimo i NaviExpert.

MCI należy do znanego biznesmena Tomasza Czechowicza, który jest również założycielem funduszu. Wielokrotnie zajmował miejsca w setce najbogatszych Polaków.

- Nie jestem wizjonerem, patrzę co jest tu i teraz - mówił podczas jednego z wywiadów dla money.pl, w którym przekonywał m.in., że złe wiadomości dla giełdy dla niego mogą być szansą na atrakcyjne inwestycje. Pełną treść rozmowy z biznesmenem można znaleźć TUTAJ.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-12-2017

PJNMiło się czyta, zwłaszcza jak od roku nie można się pozbyć tej doskonałej lokaty kapitału - na zakupy pieniądze są a na wykup udziałów od inwestorów … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)