Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MF utrzymało w lipcu oprocentowanie obligacji detal. na poziomie z czerwca

0
Podziel się
MF utrzymało w lipcu oprocentowanie obligacji detal. na poziomie z czerwca
bEpRMzqZ

Ministerstwo Finansów postanowiło utrzymać oprocentowanie obligacji detalicznych w lipcu bez zmian w stosunku do czerwca br., podał resort.

"Oferta obligacji oszczędnościowych jest różnorodna zarówno pod względem długości oszczędzania, jak i zasad oprocentowania oraz wypłaty odsetek. Klienci indywidualni mogą wybrać taki rodzaj obligacji, który będzie najlepiej dostosowany do ich preferencji. Oszczędzać można już od 100 zł, bo tyle wynosi wartość jednej obligacji. W lipcu utrzymujemy oprocentowanie obligacji oszczędnościowych na niezmienionym poziomie. Zachęcamy też dotychczasowych posiadaczy do przedłużenia oszczędzania i skorzystania z opcji zamiany. Polega ona na zakupie obligacji oferowanych w lipcu po niższej cenie - 99,90 zł, za środki z wykupywanych serii. Oznacza to, że zakup obligacji w drodze zamiany przynosi wyższy zysk" - powiedział wiceminister finansów Piotr Nowak, cytowany w komunikacie.

Oprocentowanie 2-letnich papierów skarbowych wynosi 2,10% w skali roku. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,20% dla 3-latek, 2,40% dla 4-latek oraz 2,70% dla 10-latek.

bEpRMzrb

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500+" oprocentowane są odpowiednio 2,80% i 3,20% w pierwszym roku oszczędzania.

Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży - utrzymanej na poziomie 1,25%. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50%, podano także.

Oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,75% dla obligacji 6-letnich oraz 2,0% dla 12-letnich.

Od 27 czerwca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany. Od 1 lipca br. do 31 lipca br. prowadzona jest sprzedaż nowych emisji skarbowych papierów dłużnych .

bEpRMzrh

Agentem emisji papierów skarbowych jest PKO Bank Polski i właśnie w placówkach tego banku oraz punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP można nabywać obligacje. Możliwy jest też zakup przez telefon i internet.

bEpRMzrC
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)