Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MF: Wstępne porozumienie ws. budżetu UE na 2017 r. to dobry prognostyk

0
Podziel się
MF: Wstępne porozumienie ws. budżetu UE na 2017 r. to dobry prognostyk
bEqjErSd

Państwa członkowskie UE przyjęły porozumienie wobec projektu budżetu UE na rok 2017, w ramach pierwszego etapu procedury budżetowej. Ministerstwo Finansów (MF) uważa to za "dobry dla Polski początek prac nad budżetem UE", m.in. dzięki minimalizacji presji na zmniejszenie środków w polityce spójności, podał resort.

Porozumienie przyjęto na posiedzeniu Komitetu Stałych Przedstawicieli Państw Członkowskich (COREPER).

"Dla Polski istotne w trakcie negocjacji było wypracowanie takich rozwiązań, które zapewnią odpowiednie środki w budżecie UE na rok 2017, które będą pozwalały zarówno na sprostanie nowym wyzwaniom stojącym przed UE, jak i na pełną realizację dotychczasowych polityk unijnych, głównie polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej. Wobec aktywnej postawy Polski, największego beneficjenta budżetu UE, a także innych beneficjentów budżetu UE, udało się zminimalizować presję na zmniejszenie środków w polityce spójności. Wydatki dla regionów najuboższych UE pozostały bez zmian w porównaniu do projektu Komisji Europejskiej, zaś zmiany w zakresie Funduszu Spójności ograniczono do minimum. Udało się także znacznie zmniejszyć ograniczenia środków w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich" - czytamy w komunikacie.

bEqjErSf

Zagwarantowane zostały także środki na zapobieganie kryzysom, które są u granic UE, zarówno tych południowych, jak i wschodnich. W budżecie UE na rok 2017 przewidzianych zostało ponad 5 mld euro na reagowanie na kryzys migracyjny, z czego w znacznej części na reagowanie u źródeł jego powstawania, podano również.

Jak podkreślono, Polska poparła przedłożony kompromis, traktując go jako dobrą podstawę do dalszych jesiennych negocjacji z Parlamentem Europejskim, który tradycyjnie przychylnie ocenia wydatki budżetu UE.

"Polska traktuje sprawne przyjęcie stanowiska Rady do budżetu UE na rok 2017 jako dobry prognostyk dla dalszych prac. Jest to także niewątpliwa zasługa sprawującej przewodnictwo w Radzie UE Słowacji, która odpowiada za procedurę budżetową przez cały bieżący rok" - czytamy dalej.

Obecna zgoda Rady UE ma jedynie charakter polityczny, a formalna akceptacja nastąpi w drodze procedury pisemnej we wrześniu br. Po przyjęciu stanowiska przez Radę swoje stanowisko przyjmuje Parlament Europejski (pod koniec października). Następnie rozpocznie się tzw. procedura pojednawcza (21 dni), po której pozytywnym zakończeniu Rada UE i Parlament Europejski mają 14 dni na formalne przyjęcie budżetu UE na kolejny rok (przełom listopada i grudnia), przypomniano w komunikacie.

bEqjErSG
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)