Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF nie przewiduje do 2005 r. opodatkowania dochodów kapitałowych

0
Podziel się:

Obowiązująca ustawa zwalania dochody kapitałowe z opodatkowania do końca 2003 roku

Projekt nowej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT)
przewidujący zmiany w podatkach do 2005 zakłada utrzymanie obecnego zwolnienia dochodów kapitałowych z opodatkowania - poinformował w czwartek minister finansów.

'Przygotowany przez MF projekt ustawy o PIT nie zakłada opodatkowania dochodów kapitałowych' - powiedział PAP Jarosław Bauc.

Obowiązująca ustawa zwalania dochody kapitałowe z opodatkowania do końca 2003 roku.

Nowy projekt zakłada obniżanie podatków od dochodów osobistych w latach 2002-2005 i likwidację większości ulg i zwolnień.

'Generalnie popieram zasadę, że system podatkowy powinien być neutralny i dochody ze wszystkich źródeł powinny być opodatkowane jednakowo, jednak w przypadku rynku kapitałowego jestem skłonny poświęcić tę zasadę' - dodał minister.

Obecne zwolnienie dochodów kapitałowych zostało przedłużone ubiegłoroczną nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) do końca 2003 roku.

Zwolnienie dotyczy dochodów z obrotu obligacjami i akcjami znajdującymi się w obrocie publicznym, dochodów z odsetek i dyskonta od skarbowych papierów wartościowych i obligacji komunalnych oraz z odsetek od wkładów bankowych i środków na prywatnych (nie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą) rachunkach bankowych.

W tracie prac nad nowelizacjami ustaw podatkowych w latach 1999-2000 kilkakrotnie proponowano opodatkowanie dochodów z wymienionych źródeł. Wszystkie dotychczasowe projekty przewidywały obłożenie dochodów kapitałowych zryczałtowanym podatkiem w wysokości od 5 do 20 proc., w zależności od źródła dochodu.

Ostatecznie przeważał jednak argument ochrony słabo jeszcze rozwiniętego polskiego rynku kapitałowego. Według ministra finansów opodatkowanie większości dochodów kapitałowych nie przyniosłoby budżetowi znacznych korzyści.

'Realne korzyści mogłyby pochodzić jedynie z opodatkowania depozytów' - powiedział Bauc.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)