Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Microsoft coraz silniejszy w usługach chmurowych w Polsce

0
Podziel się:
Microsoft coraz silniejszy w usługach chmurowych w Polsce

Usługi chmurowe wśród przedsiębiorców są coraz częściej wykorzystywane. Szacuje się, że globalne przychody z chmury publicznej wzrosną w tym roku do 247 mld USD. W Polsce tego typu usługi zaczynają zdobywać rynek, a coraz mocniejszą pozycję na nim osiąga Microsoft, uważa Cloud Solutions Project Manager z Senetic Krystian Mularczyk.

"Z uwagą przyglądamy się rozwojowi rynku usług chmurowych. W Polsce rewolucja chmurowa dopiero się zaczyna, ale zauważamy, że klienci zaczynają rozumieć, że to nie chwilowy trend, a kolejny etap rozwoju nowych technologii i darzą ją coraz większym zaufaniem. Widać to zwłaszcza po wynikach sprzedaży usługi Microsoft Office 365. Nie będzie dla nas zaskoczeniem, jeśli systemy CRM oraz ERP oferowane w chmurze osiągną podobny sukces" - powiedział Mularczyk, cytowany w komunikacie.

Według Gartnera w 2016 r. globalne przychody z chmury publicznej wyniosły 209,2 mld USD, w obecnym mają szanse osiągnąć 247 mld USD, zaś prognozy na 2020 roku mówią o 383 mld USD.

"Nie ma wątpliwości, że walka w chmurach będzie się toczyć o coraz wyższą stawkę. Nie wszyscy producenci z dotychczasowej czołówki IT potrafią się odnaleźć w nowej rzeczywistości, o czym przekonało się m.in. Cisco. W 2014 gigant rynku sieciowego zapowiadał, że wpompuje ponad miliard dolarów w Intercloud, aby w marcu 2017 roku zamknąć ten biznes. Dość krótko funkcjonowała na rynku również chmura HP Helion Public Cloud"- dodał Mularczyk.

Według niego bardziej przemyślane działania prowadzą Microsoft, IBM czy Oracle, którzy konsekwentnie stawiają na rozwój publicznej chmury.

"Szczególnie mocna jest pozycja Microsoftu. Koncern wraz z przejęciem sterów przez Satyę Nadellę zmienił kurs, koncentrując się na chmurze. Obrana przez niego strategia zdaje egzamin. Microsoft zanotował dobre wyniki, generując przychody w wysokości 23,6 mld USD i zysk operacyjny na poziomie 7,1 mld USD w III kwartale fiskalnym 2017 r. Obroty działu Intelligent Cloud wyniosły 6,8 mld USD, co oznacza wzrost o 11%. Warto dodać, że przychody z chmury Azure zwiększyły się o 36%, a Office 365 aktywnie wykorzystuje już 85 mln użytkowników" - dodał specjalista.

W kierunku chmury podąża także IBM, a początkiem poważnej ekspansji było przejęcie w 2013 roku firmy SoftLayer. W I kwartale 2017 r. przychody ,,Big Blue" ze sprzedaży usług cloud wyniosły 3,5 mld USD - 35% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z kolei Oracle w IV kw. fiskalnym 2017 przychody z usług cloud wyniosły 1,36 mld USD. Największą popularnością cieszyło się oprogramowanie sprzedawane w modelu usługowym (SaaS), osiągając 964 mln USD (67% wzrostu) oraz infrastruktura jako usługa (IaaS) i platforma jako serwis (PaaS), które łącznie przyniosły 397 mln USD, czyli 40% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, podano także w materiale.

Senetic to firma IT z polskim kapitałem, funkcjonująca od 2009 r. Obsługuje klientów z sektora komercyjnego, publicznego i edukacyjnego. Proponuje rozwiązania m.in. Cisco, Dell, Fujitsu, HPE, Lenovo, Microsoft, Oracle, Symantec, Ubiquiti i VMware.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)