Notowania

giełda
28.03.2017 14:04

MR: Główny Urząd Miar udostępni wyniki prac B+R firmom do komercyjnego użytku

Podziel się
Dodaj komentarz

Główny Urząd Miar (GUM), obok dotychczasowych prac związanych z wzorcowaniem przyrządów pomiarowych, będzie również prowadzić prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie technologii pomiarowych oraz wspierać transfer technologii do biznesu, poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Zmiany te wprowadza przyjęta przez Sejm nowelizacja prawa o miarach.

"Urząd będzie prowadził prace badawczo-rozwojowe w obszarze technologii pomiarowych. Wyniki tych prac będzie udostępniał przedsiębiorcom do komercyjnego użytku" - powiedział wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj cytowany w komunikacie.

Dzięki nowelizacji, GUM jako jednostka prowadząca badania naukowe uzyska dostęp do środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i funduszy unijnych, np. do opracowywanego właśnie programu badań naukowych "Gospostrateg", czy programu "Horyzont 2020" o łącznej alokacji 74 mld euro.

Zmiany w ustawie przewidują również utworzenie organu eksperckiego - Rady Metrologii, która będzie określać kierunki rozwoju krajowej metrologii i działalności administracji miar oraz przygotowywał analizy dotyczące zadań GUM. W skład Rady wejdą przedstawiciele środowisk: przedsiębiorców, naukowców oraz instytucji państwowych, co oznacza, że biznes zyska realny wpływ na działalność GUM, podkreślił resort.

Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o miarach oraz ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie 23 marca. Kolejny etap to prace w Senacie. Większość zmian wejdzie w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia ustawy, a rozwiązania dotyczące administracji miar w terenie - od stycznia 2018 r.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz