Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MR: Najszybciej w I-IX wzrósł eksport wyrobów przemysłu lekkiego - o 12,2% r/r

0
Podziel się:
MR: Najszybciej w I-IX wzrósł eksport wyrobów przemysłu lekkiego - o 12,2% r/r

Najszybszy wzrost eksportu w okresie styczeń-wrzesień br. odnotowano w odniesieniu do przemysłu lekkiego oraz wyrobów ceramicznych, odpowiednio o 12,2% r/r i ok. 8% r/r, wynika z danych Ministerstwa Rozwoju.

"W przekroju towarowym kontynuowany był trend dynamicznego wzrostu eksportu wyrobów przemysłu lekkiego (o 12,2%). Szybciej niż przeciętnie również wzrósł wywóz wyrobów: ceramicznych (o 8 %), przemysłu drzewno-papierniczego (o 4,7%), przemysłu chemicznego (o 4,5%) oraz dominujących w polskiej wymianie z zagranicą, wyrobów elektromaszynowych (o 1,7%)" - czytamy w komentarzu resortu do danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał wczoraj, że eksport w okresie styczeń-wrzesień 2016 r. wzrósł o 1,2% r/r do 134 850,2 mln euro, zaś import zmniejszył się o 0,6% r/r i wyniósł 130 716 mln euro, Dodatnie saldo wyniosło 4 134,2 mln euro wobec 1 668,7 mln euro w analogicznym okresie ub. roku.

"Powyższe wyniki wpisują się w ogólnoświatową tendencję spowolnienia tempa wzrostu obrotów towarowych, co w decydującej mierze jest konsekwencją ogólnego spowolnienia wzrostu gospodarki światowej (wg październikowych danych MFW, do 3,1% w 2016), wyhamowania w ujęciu globalnym inwestycji, popytu oraz procesu liberalizacji handlu" - czytamy w komentarzu resortu rozwoju.

MR zwraca uwagę, że eksport do UE wzrósł o 1,5% (do ok. 107,6 mld euro), w tym dwukrotnie szybciej do krajów spoza strefy euro (o 2,4%), niż do państw strefy euro. Wzrost eksportu odnotowano do osiemnastu państw członkowskich UE, w tym w przypadku siedemnastu z nich był on szybszy niż w skali ogólnej.

"Wśród ważniejszych unijnych rynków najszybciej zwiększyła się sprzedaż do: Słowenii (o 10,3%), Rumunii (o 9,7%), Bułgarii (o 8,2%), Finlandii (o 7,5%), Portugalii (o 7,3%), a także Chorwacji oraz Szwecji (o 6,8%). Utrzymująca się tendencja do szybszego niż w skali ogólnej wzrostu eksportu do UE, przełożyła się na umocnienie jej udziału w naszym łącznym eksporcie, do 79,8% po dziewięciu miesiącach 2016 r." - czytamy dalej.

Zdecydowanie szybciej niż przeciętnie wzrósł eksport do pozaunijnych rynków rozwiniętych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, tj. o 7,7% do ponad 9 mld euro, zaś ich udział zwiększył się o 0,4 pkt proc. do 6,7% w łącznym polskim wywozie. Wynikało to z dynamicznego zwiększenia sprzedaży do: Kanady (o 12,5%), do Stanów Zjednoczonych (o 12,4%), Szwajcarii (o 9,4%), Japonii (o 9%) oraz do słabiej dotychczas wykorzystywanych rynków, tj. Islandii (o 45,5 %) i Izraela (o ok. 28,8%), podał także resort.

"W przypadku eksportu na rynki WNP, po dwóch latach głębokich spadków, w okresie styczeń-wrzesień br. odnotowano jego wzrost o 1,9% (do ok. 7,5 mld euro), w tym na Ukrainę o 11,6% oraz na Białoruś o 2,6%. Wzrost sprzedaży odnotowano również na rynek rosyjski, gdzie eksport wyniósł ponad 3,8 mld euro, a zatem był wyższy o 0,3% niż przed rokiem" - napisano także w komentarzu.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)