Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MR: Tempo wzrostu PKB powinno nieznacznie przyśpieszyć w IV kw. 2016 r.

0
Podziel się:
MR: Tempo wzrostu PKB powinno nieznacznie przyśpieszyć w IV kw. 2016 r.

Tempo wzrostu PKB w IV kw. 2016 roku powinno nieznacznie przyśpieszyć, głównie na skutek wyższego tempa spożycia prywatnego, poinformowało Ministerstwo Rozwoju.

"W ocenie Ministerstwa Rozwoju, tempo wzrostu w ostatnim kwartale 2016 roku powinno nieznacznie przyśpieszyć, głównie na skutek przyśpieszenia tempa spożycia prywatnego. Stopniowo będą odradzać się także inwestycje, których tempo spadku powinno wyhamować w ostatnim kwartale 2016 roku, także na skutek spodziewanej zwiększonej absorpcji środków z nowej perspektywy finansowej" - czytamy w komunikacie resortu.

W komentarzu do danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny odnośnie Produktu Krajowego Brutto (PKB) za III kw. resort podkreślił, że struktura wzrostu gospodarczego pozostaje korzystna i wskazuje na zrównoważony rozwój polskiej gospodarki.

"Dwa spośród trzech popytowych czynników, tj. spożycie oraz eksport, rosną stabilnie, zaś negatywny wpływ inwestycji wynika z czynników jednorazowych, dotyczy głównie inwestycji publicznych, nakładów na budynki i budowle niezwiązanych z nakładami mieszkaniowymi i jest skoncentrowany w sektorach transportu i dostaw wody. Nakłady na maszyny i urządzenia, jak i na budynki i budowle mieszkaniowe nie notują spadków" - podał resort.

MR zaznaczyło, że obserwowane obecnie spowolnienie w sektorze budowlanym powinno stopniowo wygasać w kolejnych kwartałach.

Według dzisiejszej publikacji GUS, PKB (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w III kw. 2016 roku o 2,5% r/r wobec 3,1% wzrostu w poprzednim kwartale. W III kwartale 2016 r. produkt krajowy brutto (PKB) wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 0,2% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 2,2%.

Spadek nakładów brutto na środki trwałe wyniósł w III kw. br. 7,7% (wobec 5% spadku w II kw. br).

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)