Notowania

finanse
11.12.2018 16:21

Navigator/Fordata: Liczba transakcji M&A spadła r/r do 199 w 2018 r.

Liczba transakcji fuzji i przejęć (M&A) przeprowadzonych w Polsce w 2018 r. wyniosła 199 wobec 204 transakcji odnotowanych rok wcześniej, podano w raporcie M&A Index 2018 Poland ", przygotowanym przez firmy Navigator Capital oraz Fordata.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Największą transakcją w 2018 r. było przejęcie ok. 37% udziałów w czeskiej spółce Unipetrol przez Grupę Orlen za około 4,2 mld zł. Unipetrol działa na rynku produktów petrochemicznych oraz jest operatorem największej w Czechach sieci stacji benzynowych Benzina, która obsługuje 450 punktów. Transakcja pozwoli PKN Orlen na wzmocnienie pozycji na konkurencyjnym rynku europejskim oraz na rozwój biznesu w gałęzi petrochemicznej" - czytamy w komunikacie.

Analizując transakcje M&A, które zostały zawarte w bieżącym roku, warto zwrócić uwagę na te dotyczące branż produkcyjnych oraz usług dla przemysłu. Było ich 35. Patrząc na charakter inwestycji można stwierdzić, że polskie przedsiębiorstwa produkcyjne dążą do podniesienia jakości i konkurencyjności oferowanych produktów. Działania te są odzwierciedlone zarówno przez przejęcia strategiczne konkurencyjnych przedsiębiorstw oferujących ciekawe rozwiązania, jak i poprzez rozwój organiczny biznesu z udziałem inwestorów kapitałowych, podano także.

"Biorąc pod uwagę charakter przejmowanych spółek z sektora produkcji przemysłowej i związanych z nim usług, można stwierdzić, że inwestorzy kapitałowi i strategiczni poszukują wąsko wyspecjalizowanych podmiotów, osiągających atrakcyjne marże, mających potencjał do rozwoju biznesu w skali międzynarodowej oraz dywersyfikacji międzysektorowej sprzedaży. Właśnie taki charakter miało przejęcie Aludesign przez fundusz należący do Tar Heel Capital. Inwestor kapitałowy planuje wesprzeć nową spółkę portfelową między innymi w pozyskaniu klientów, również poza branżą meblarską, która odpowiada obecnie za większość jej przychodów. Współpraca z funduszem pozwoli Aludesignna wykorzystanie przewag konkurencyjnych związanych z dotychczasowymi inwestycjami w park maszynowy oraz wypracowanym know-how" - powiedział dyrektor w Navigator Capital Group Jan Kospin, cytowany w komunikacie.

W ostatnich dwóch latach obserwowane jest przyspieszenie procesu fuzji i przejęć w przemyśle spożywczym. Wzrasta zainteresowanie inwestorów zagranicznych głównie w obszarze żywności organicznej, głównie dlatego, że rynek ten rośnie trzy razy szybciej niż tradycyjny.

"Wciąż widzimy spore zainteresowanie sektorem mięsnym i postępującą konsolidacją tej branży. Rośnie także znaczenie sektora drobiarskiego w Polsce. Przykładem ostatnich działań na rynku mięsno-wędliniarskim może być przejęcie firmy Gzella przez Sokołów SA, czy przejęcie podmiotów działających w ramach grupy Konspol przez amerykański Cargill. Zdaniem ekspertów, przyczyną w głównej mierze jest sukcesja i ambitne plany inwestycyjne właścicieli firm, w rezultacie konieczność pozyskania zastrzyku gotówki" - powiedziała manager w Fordata VDR Alicja Kukla-Kowalska, cytowana w komunikacie.

Dużą aktywność obserwowano także na rynku płatności elektronicznych. Polskie ePłatności dokonały dwóch kolejnych przejęć: PayLane oraz PayUP Polska. Oprócz tego warto wspomnieć o przejęciu DotPay przez duńską grupę Nets. Była to największa transakcja z udziałem fintechu w historii polskiego rynku płatności elektronicznych.

"Rynek płatności bezgotówkowych i internetowych stale się rozwija. Polski system bankowy jest jednym z najlepiej rozwiniętych technologicznie w Europie, co sprzyja wzrostowi popularności kart płatniczych. W związku z tym rośnie również zapotrzebowanie na wiarygodne i skalowalne rozwiązania z zakresu płatności bezgotówkowych, a duże znaczenie mają przede wszystkim rozwiązania płatnicze dedykowane platformom e-commerce. Skuteczność i bezpieczeństwo tego typu rozwiązań jest priorytetem zarówno dla kupujących, jak i właścicieli sklepów internetowych. W rezultacie należy się spodziewać dalszego dynamicznego rozwoju rozwiązań fintechowych i tym samym rosnącego zainteresowania inwestycyjnego zarówno ze strony odbiorców, jak i konkurentów tych rozwiązań" - powiedział menedżer w Navigator Capital Group Wojciech Sosnowski, cytowany w komunikacie.

Jeżeli chodzi o strukturę transakcji, w 2018 r. najwięcej zmian właścicielskich odnotowano wśród spółek z branży Media/IT/Telecom - 18% oraz handlu - 12%. Wśród podmiotów kupujących dominowały firmy z branży Media/IT/Telecom - 14%, fundusze Private Equity/Venture Capital -11% oraz firmy z branży FMCG - 10%. Ponad połowę sprzedających stanowili inwestorzy prywatni, drugą najczęściej zbywającą swoje udziały grupą były Fundusze Private Equity/Venture Capital - 10%, podano dalej.

"Gorąco też będzie w 2019 roku w związku z regulacją PSD2 (Payment Services Directive 2). Po wejściu w życie PSD2 bankowość ma działać podobnie, jak wiele serwisów internetowych, które dla naszej wygody umożliwiają zalogowanie się do nich poprzez nasze konto np. na Facebooku. Jej implementacja będzie wymagała od banków poszukiwania coraz ciekawszych, user-friendly, intuicyjnych aplikacji mobilnych a co za tym idzie znaczących inwestycji w sektor FinTech, które przynoszą nowinki technologiczne do zarządzania majątkiem, pożyczek, płatności, RegTech czy blockchain" - dodała Alicja Kukla-Kowalska.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz