Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP: Zainteresowanie firm kredytem lekko wzrosło kw/kw w II kwartale

0
Podziel się:
NBP: Zainteresowanie firm kredytem lekko wzrosło kw/kw w II kwartale

Deklarowane przez przedsiębiorstwa zainteresowanie kredytem bankowym lekko wzrosło w II kw. 2016 r. w relacji do poprzedniego kwartału, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeprowadzanej w czerwcu wśród 1868 firm.

"Zainteresowanie kredytem pozostaje niskie, mimo wysokiej jego dostępności i historycznie najniższej ceny. Odsetek przedsięwzięć inwestycyjnych realizowanych przy wykorzystaniu środków bankowych kształtuje się obecnie na jednym z najniższych od początku badań poziomie" - czytamy w raporcie.

Inaczej jest jednak w dużych przedsiębiorstwach, gdzie popyt na kredyt jest nadal dość wysoki, co ma decydujący wpływ na zagregowany poziom zadłużenia całej populacji przedsiębiorstw. Warto podkreślić, że firmy nie finansujące się kredytem polegają najczęściej na własnych środkach, podczas gdy kredytobiorcy sięgają też po inne zewnętrzne formy finansowania, w tym leasing czy faktoring.

Bank centralny wskazuje, że zaostrzenie marżowych i innych pozamarżowych warunków kredytowania może przyczynić się do bardziej ostrożnego ubiegania się o kredyt przez przedsiębiorstwa, szczególnie tych, które nie dysponują odpowiednimi aktywami mogącymi pełnić roli zabezpieczenia kredytu.

Według danych NBP, utrzymuje się wyższe tempo wzrostu zadłużenia z tytułu kredytów bankowych w sektorze dużych przedsiębiorstw i mniejszym stopniu w sektorze MSP.

"Wskaźnik prognoz popytu na kredyt na III kw. 2016 r. sugeruje, że odsetek przedsiębiorstw skłonnych do korzystania z kredytów w celu finansowania działalności będzie zbliżony do tego sprzed kwartału. Na wzrost salda popytu na kredyt złożył się przyrost odsetka firm planujących zwiększyć swoje zadłużenie i spadek odsetka firm planujących spłacić zaciągnięte w przeszłości kredyty. Utrzymująca się jednak przewaga firm planujących zwiększać zadłużenie nad tymi, które zapowiadają ograniczenie korzystania z kredytów, sugeruje, że zadłużenie sektora powinno się w dalszym ciągu zwiększać. Taka perspektywa wydaje się tym bardziej prawdopodobna, że w najbliższych latach uruchomionych będzie ponad 80 mld euro, w ramach funduszy unijnych, m.in. na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki, poprawę integralności terytorialnej, co będzie wymagało zaangażowania dodatkowych środków" - podsumowano w raporcie.

W czerwcu 2016 r. w Szybkim Monitoringu NBP wzięło udział 1 868 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)