Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Noble Bank chce mieć 15 proc. w hipotekach

0
Podziel się

Noble Bank nadal będzie mocno rozwijał segment kredytów hipotecznych i na koniec roku chce uzyskać 15-proc. udział w polskim rynku z ok. 8,0 proc. obecnie.

Noble Bank chce mieć 15 proc. w hipotekach
(Karen Roach/Dreamstime.com)
bEioOxAl

*Noble Bank nadal będzie mocno rozwijał segment kredytów hipotecznych i na koniec roku chce uzyskać 15-proc. udział w polskim rynku z ok. 8,0 proc. obecnie. *

Zgodnie ze strategią banku, nadal będą to wyłącznie kredyty złotówkowe, poinformowali przedstawiciele Noble Banku w środę.

_ W I kw. 2009 r. 'na własną książkę', czyli w Metrobanku, udzieliliśmy kredytów hipotecznych o wartości 367 mln zł. I strategia udzielania wyłącznie kredytów złotówkowych będzie na razie kontynuowana _- powiedział prezes Noble Banku Jarosław Augustyniak podczas konferencji prasowej.

bEioOxAn

Prezes dodał, że kredyty w innych walutach są dostępne w sieci Noble, ale oferuje je wyłącznie Open Finanse. W efekcie całkowity portfel kredytów udzielonych przez Metrobank osiągnął w I kw. 4,6 mld zł. Spółka nadal chce mocno rozwijać ten segment działalności, szczególnie, że na rynku nadal panuje duże zainteresowanie kredytami hipotecznymi.

_ Popyt na kredyt jest duży, co miesiąc otrzymujemy wnioski na ok. 0,5 mld zł. Jednak w obecnej sytuacji jesteśmy bardzo selektywni i udzielamy ich znacznie mniej, jednak potencjał do wzrostu jest wyraźny _ - wyjaśnił Augustyniak.

Prezes oczekuje, że w kolejnych kwartałach roku Metrobank będzie udzielał po ok. 0,5 mld zł kredytów hipotecznych, co pozwoli mu zwiększyć udział w rynku z ok. 8,0% obecnie do 15,0% na koniec 2009 r.

Augustyniak szacuje, że na koniec roku portfel Metrobanku może osiągnąć 5,6 mld zł. Wzrośnie też udział kredytów złotówkowych w wolumenie - z 15% obecnie do ok. 31% w grudniu.

bEioOxAt

Głównym powodem do optymizmu Noble Banku jest bardzo wysoki wskaźnik wypłacalności -13,8% - który lokuje spółkę na pierwszym miejscu w Polsce. Ponadto bank posiada bardzo pozytywny portfel depozytowy - zaledwie 8% stanowią depozyty o okresie zapadalności do miesiąca, a kolejne 11% - od 3 do 6 miesięcy. Natomiast aż 44% depozytów zapada w okresie dłuższym niż 12 miesięcy.

_ Mamy bardzo wysoki współczynnik wypłacalności, mamy nadpłynność, a więc bardzo duży potencjał do rozwoju akcji kredytowej. Przed jej bardzo mocnym rozkręceniem wstrzymuje nas więc wyłącznie niepewna sytuacja rynkowa oraz wspomniana wcześniej selektywność _ - podsumował członek zarządu Noble Banku Krzysztof Spyra.

Członkowie zarządu dodali także, że całkowita suma kredytów udzielonych przez grupę Noble Bank wyniosła 1,6 mld zł.

W I kw. zysk netto Noble Banku wyniósł 26,91 mln zł wobec 28,52 mln zł w I kw. 2008 r. Zysk Open Finance wyniósł w tym czasie o 16,51 mln zł wobec 8,44 mln zł, a zysk Noble Funds TFI spadł do 2,57 mln zł z 4,15 mln zł. Zysk netto grupy wyniósł 40,2 mln zł i był wyższy o 8,3% w porównaniu z I kw. 2008 r., gdy wyniósł 37,14 mln zł.

bEioOxAu

Wskaźnik kosztów do dochodów (C/I) grupy wzrósł o 11,8 pkt proc. w ujęciu rocznym do 52,7%, a samego Noble Banku - wzrósł o 7,4 pkt proc. do 21,2%.

Wskaźnik zwrotu z kapitału (ROE) grupy wyniósł 25,9%, a Noble Banku 27,2% po I kw.

Sprzedaż produktów inwestycyjnych w grupie wyniosła 2.714 mln zł w I kw. wobec 832 mln zł w analogicznym okresie roku ubiegłego. Sprzedaż produktów własnych sięgnęła 2.695 mln zł, wobec 775 mln zł rok wcześniej, a produktów partnerów zewnętrznych spadła do 19 mln zł wobec 57 mln z rok wcześniej.

Wartość aktywów Noble Funds spadła do 970,5 mln zł w I kw. wobec 1.145,2 mln zł w I kw. 2008 r. Jest jednak wyższa niż w III i IV kw. 2008 r.

bEioOxAv

Liczba placówek spółek z grupy Noble sięgnęła 86 na koniec marca, z czego 78 to oddziały Open Finanse. Wkrótce natomiast powstaną kolejne 3 oddziały Noble Banku i ich liczba wzrośnie do 11. Prezes zapowiedział także, że w czerwcu ruszy wreszcie zapowiadana od bardzo dawna sprzedaż kart kredytowych Noble Banku, dystrybuowanych przez Open Finanse.

bEioOxAO
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)