Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy indeks na GPW. Tym razem obligacji

0
Podziel się:

Rozwój segmentu papierów dłużnych jest jednym z głównych celów strategicznych GPW.

Nowy indeks na GPW. Tym razem obligacji
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Giełda Papierów Wartościowych uruchomiła indeks obligacji skarbowych TBSP.Index rynku Treasury BondSpot Poland, poinformował prezes GPW, Ludwik Sobolewski. Ma on między innymi stać się podstawą do tworzenia instrumentów finansowych odwzorowujących profil stopy zwrotu i ryzyka z portfela obligacji skarbowych.

_ - Rozwój segmentu papierów dłużnych jest jednym z celów strategicznych GPW. W efekcie udostępniamy kolejny w ostatnim czasie indeks, który ma stanowić benchmark dla inwestorów na tym rynku _ - powiedział prezes GPW.

Indeks ma być informacją o wyniku inwestycji w portfel obligacji skarbowych i podstawą do tworzenia instrumentów finansowych odwzorowujących profil stopy zwrotu i ryzyka z portfela obligacji skarbowych. TBSP.Index jest indeksem dochodowym pokazującym zmiany kursów, wartości narosłych odsetek i dochody z reinwestycji kuponów odsetkowych.

Pierwszy skład to 16 obligacji denominowanych w złotych: 4 serie instrumentów zerokuponowych i 12 serii obligacji o stałym oprocentowaniu. Wartość bazowa indeksu to 1 tys. pkt., a na dzień 16 lutego jego wartość wynosi 1.221,07 pkt. Data bazowa indeksu to 29 grudnia 2006. Jego wartość będzie publikowana dwa razy dziennie o godz. 10:30 i 16:45 po fixingach na rynku TBSP.

Treasury BondSpot Polska to część systemu Dealerów Skarbowych w ramach zarządzania długiem publicznym w Polsce i elektroniczna platforma obrotu obligacjami skarbowymi na podstawie umowy z Ministerstwem Finansów. Celem jego działania jest zwiększenie płynności, przejrzystości i wyceny obligacji, a przez to obniżenie kosztów finansowania długu publicznego. Uczestnikami tego rynku jest obecnie 30 instytucji finansowych. Wartość obrotu na tym rynku wyniosła w 2010 roku 323.525,8 mln złotych.

Czytaj w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)