Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy indeks WIG30 we wrześniu na GPW

0
Podziel się:

Za dwa dni dowiemy się, które giełdowe spółki wejdą w jego skład. Na razie znamy kryteria doboru.

Nowy indeks WIG30 we wrześniu na GPW
(Reporter)

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych zamierza wprowadzić nowy indeks WIG30. Zmiany mają obejmować także notowane instrumenty pochodne na GPW oraz indeksy grupujące średnie spółki.

Ósmego sierpnia zostanie ogłoszony przez Giełdę Papierów Wartościowych skład nowego indeksu WIG30. Ma on mieć charakter cenowy. Oznacza to, że wartość akcji publikowanych w nim, będą uwzględniały jedynie ceny zawartych transakcji. 23 września giełda rozpocznie jego publikację. Będzie on obejmował 30 największych i najbardziej płynnych spółek z GPW. Indeks ma grupować maksymalnie siedem spółek z jednej branży, a udział pojedynczej firmy w kapitalizacji ma nie przekraczać dziesięciu procent.

Indeks WIG20 ma być publikowany do 31 grudnia 2015 roku. Giełda poinformowała także, że wyniku tych zmian, także indeksy małych i średnich spółek ulegną zmianie. W marcu 2014 roku ma się pojawić WIG50 oraz WIG100.

- Wprowadzenie zmian w głównych indeksach giełdowych ma na celu lepsze odzwierciedlenie stanu i wielkości naszego rynku oraz stymulowanie jego rozwoju. Skutkiem powinno być zwiększenie płynności na rynku akcji oraz - w dłuższym terminie - ożywienie na rynku instrumentów pochodnych. Przeprowadziliśmy szerokie konsultacje krajowe i międzynarodowe, ponieważ dokonanie tak dużej historycznej zmiany wymaga szczególnej uwagi i troski o interes naszych interesariuszy. Uzgodniliśmy kompleksowy harmonogram, którego celem jest przeprowadzenie zmian w bezpieczny i transparentny sposób tak, aby cały rynek był do nich odpowiednio przygotowany – powiedział Adam Maciejewski, Prezes Zarządu GPW.

Zmiany w indeksach giełdowych wymuszą także modyfikacje instrumentów pochodnych opartych o wartości dotychczasowych indeksów. WIG30 będzie instrumentem bazowym dla nowych kontraktów terminowych oraz opcji i docelowo zastąpi notowane kontrakty oraz opcje na WIG20. Indeks WIG50 będzie instrumentem bazowym dla nowych kontraktów terminowych i docelowo zastąpi obecnie notowane kontrakty terminowe na indeks mWIG40.Zmiany na tych instrumentach będą wprowadzane stopniowo począwszy od ostatnich miesięcy 2014 roku. Zakładają one równoległe notowanie instrumentów pochodnych na obecne i nowe indeksy. Proces ten ma się zakończyć we wrześniu 2015 roku w przypadku WIG30 oraz w czerwcu 2015 roku, w przypadku WIG50.

Komunikat spółki jest efektem konsultacji. W tej sprawie do organizacji działających na rynku kapitałowym została skierowana oficjalna prośba o opinie odnośnie ewentualnego zastąpienia indeksu WIG20.

Od momentu rozpoczęcia publikacji indeksu WIG20 w kwietniu 1994 r. polska gospodarka przeszła transformację, a polski rynek kapitałowy i warszawska giełda odnotowały dynamiczny rozwój. W tym okresie liczba spółek notowanych na Głównym Rynku wzrosła z 24 do 443 , a kapitalizacja spółek krajowych zwiększyła się z ponad 8 mld zł do blisko 540 mld zł.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)