Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odszkodowanie dla Lotosu? Jest porozumienie w sprawie YME

0
Podziel się:

Udziałowcy złoża Yme dostaną 470 mln USD odszkodowania od SBM Offshore

Odszkodowanie dla Lotosu? Jest porozumienie w sprawie YME
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)

Talisman Energy, operator złoża Yme i SBM Offshore, właściciel platformy wydobywczej, porozumieli się w sprawie usunięcia wadliwej platformy ze złoża Yme. SBM Offshore zapłacił członkom konsorcjum 470 mln USD odszkodowania - podal Lotos w komunikacie.

_ - Dla spółki Lotos E&P Norge, która jest 20-proc. udziałowcem koncesji, oznacza to zakończenie negocjacji i oczekiwany od dłuższego czasu powrót do działań technicznych, docelowo związanych z uruchomieniem produkcji lub sprzedaży udziałów, co stanowi właściwy krok w kierunku odzyskania wszystkich zainwestowanych w ten projekt środków _ - napisano w raporcie.

Spółka podała, że część nakładów zostanie odzyskana w wyniku wykorzystania obowiązującej na szelfie norweskim tarczy podatkowej.

Talisman, działając w imieniu udziałowców koncesji, zobowiązał się do wykonania niezbędnych prac przygotowawczych na platformie i usunięcia jej ze złoża. Z kolei do SBM Offshore będzie należało przetransportowanie platformy do portu oraz jej utylizacja.

_ - Jednocześnie udziałowcy konsorcjum przejmą prawo własności do elementów podwodnej infrastruktury na złożu Yme, dostarczonej przez SBM Offshore (zbiornik, keson, etc.). Każda ze stron poniesie koszty uzgodnionego porozumieniem zakresu realizowanych prac _ - napisano w komunikacie.

Negocjacje zostały rozpoczęte w czerwcu 2012 roku.

Lotos powtórzył, że w ramach dalszej ekspansji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym planuje w tym roku zakup udziałów w koncesjach wydobywczych, co pozwoli m.in. uruchomić tarczę podatkową i uzyskać zwrot pozostałej części kapitału zainwestowanego w Yme.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)