Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Paged inwestorem w Sklejce Pisz

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa w przetargu na kupno akcji Sklejki Pisz wybrało ofertę złożoną przez Paged. Cena za 85 proc. akcji spółki ma wynieść 65,1 mln złotych.

Paged inwestorem w Sklejce Pisz
(dscott/iStockphoto)

Ministerstwo Skarbu Państwa w przetargu na kupno akcji Sklejki Pisz wybrało ofertę złożoną przez Paged. Cena za 85 proc. akcji spółki ma wynieść 65,1 mln złotych.

Transakcja dojdzie do skutku pod warunkiem zadeklarowania przez inwestora inwestycji na poziomie 10 mln zł i utrzymania obecnego stanu zatrudnienia przez 30 miesięcy.

Pod koniec maja Paged informował, że zaproponowana przez ministerstwo skarbu wycena sprzedawanych aktywów jest zbyt wysoka.

Ministerstwo Skarbu Państwa zapraszając w maju tego roku do składania ofert w pisemnym przetargu na kupno 85 proc. akcji Sklejki Pisz ustaliło minimalną cenę za jedną akcję Sklejki Pisz na 2,37 zł za sztukę, wyceniając tym samym cały pakiet na około 60 mln zł.

Uprawnionym pracownikom spółki przysługuje prawo do nieodpłatnego nabycia do 15 proc. akcji firmy.

Skarb Państwa ma 100 proc. akcji spółki w Piszu. Jest ona liderem polskiego rynku sklejki i odpowiada za jedną czwartą produkcji w kraju.

Fabryka produkuje także listwy sklejkowe oraz płytę stolarską. Specjalizuje się też w produkcji wysokiej jakości m.in. sklejki brzozowej i sosnowej. Wyroby produkowane są z drewna krajowego i egzotycznego.

Około 70 proc. swoich wyrobów fabryka sprzedaje za granicę. Sklejka-Pisz wciąż inwestuje w rozwój podstawowej działalności, czyli w produkcję sklejki płaskiej i jej dalszy przerób, która przynosi przedsiębiorstwu 85 proc. przychodów.

Informacje o zamiarze sprzedaży Sklejki Pisz przez resort skarbu pojawiły się w 2001 roku. Najpierw spółka miała zostać sprzedana w przetargu. Następnie resort skarbu zdecydował, że spółka trafi na GPW, co miało nastąpić w roku 2005. Potem plan IPO Sklejki Pisz przesunięto na rok 2007.

W sierpniu roku 2007 prospekt Sklejki Pisz trafił nawet do KNF. Jednak w lipcu roku 2008 resort zrezygnował z upublicznienia Sklejki Pisz z powodu dekoniunktury na rynku drzewnym.

Od września 2008 roku ministerstwo zaczęło zapraszać podmioty do kupna 85 proc. akcji Sklejki Pisz. W grudniu 2008 roku spółka Paged-Sklejka złożyła wiążącą ofertę warunków kupna Sklejki Pisz.

We wrześniu 2009 roku wyłączność negocjacyjna została udzielona kolejnej firmie - Zakładom Przemysłu Sklejek Biaform. Jednak jeszcze w tym samym miesiącu resort zdecydował się odstąpić od negocjacji.

Ostatecznie w październiku ubiegłego roku resort podał, że zakończył ten etap prywatyzacji Sklejki Pisz bez rozstrzygnięcia.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)