Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PAIH liczy na podwojenie wymiany handlowej z Kenią w ciągu 5 lat

0
Podziel się:

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) liczy na podwojenie wymiany handlowej z Kenią w ciągu 5 lat, wynika ze słów przedstawicieli PAIiH. W 2016 roku Polska wyeksportowała do Kenii towary o wartości niemal 50 mln USD, a kupiła towary za 27 mln USD.

PAIH liczy na podwojenie wymiany handlowej z Kenią w ciągu 5 lat

"Budownictwo, e-zdrowie, sprzedaż żywności i maszyny dla rolnictwa to obszary szczególnie perspektywiczne dla polskich przedsiębiorstw w Kenii. Liczymy na większą dynamikę eksportu ich towarów i usług, zachęcamy je również do śmielszego wejścia na tamtejszy rynek. Naszym celem jest podwojenie wymiany handlowej w ciągu pięciu lat i rejestracja ok. 30 firm z polskim kapitałem" - powiedział kierownik biura handlowego PAIH w Nairobi Michael Mazurewicz, cytowany w komunikacie.

Przedstawicielstwo Agencji w jednym z największych krajów Afryki Wschodniej obsłużyło już ponad 140 zapytań rodzimych firm. Biuro handlowe w Nairobi zostało otwarte ponad rok temu, a jego zadaniem jest wsparcie ekspansji rodzimych firm w Kenii.

"Jednym z założeń Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest eliminacja barier szczególnie uciążliwych dla polskiego eksportu w dostępie do rynków pozaunijnych. Dlatego też Polska Agencja Inwestycji i Handlu zdecydowała o lokowaniu zagranicznych biur na dalekich, często egzotycznych, z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy, rynkach. Wśród jest Kenia, swego rodzaju brama do Afryki Wschodniej" - powiedział prezes PAIH Tomasz Pisula, cytowany w komunikacie.

Według Mazurewicza, kenijska klasa średnia rośnie w bardzo dużym tempie, rynek jest przez to niezwykle chłonny, wręcz głodny towarów i rozwiązań z zagranicy, a tamtejszemu rządowi zależy na unowocześnieniu i uprzemysłowieniu kraju. Dlatego też w ramach planu strategicznego "Wizja 2030" realizuje szeroko zakrojone inwestycje infrastrukturalne.

"Tylko na budowę dróg i infrastruktury lotniczej Kenia chce wydać ok. 207 mld USD. Potencjał współpracy jest duży, ale pierwszy krok należy do polskich firm budowlanych. Jesteśmy gotowi wesprzeć każdą, która zechce go wykorzystać i wejść na kenijski rynek" - powiedział szef biura.

Dodał, że kraj cierpi także na ok. dwumilionowy deficyt mieszkań, w związku z tym rozpoczął ogólnokrajowy program budowy mieszkań.

Zwrócił również uwagę, że jednym z projektów, który może zainteresować polski biznes jest innowacyjny park przemysłowy, a jednocześnie inkubator dla przedsiębiorców z sektora MŚP o nazwie "Ndarugu Metropolis".

"Inwestycja znajduje się w rolniczo-przemysłowym centrum Kenii, 35 km od stolicy kraju, w kierunku miasta Thika (Kiambu County). Projekt zakłada wsparcie dla kenijskich firm, które otrzymają dostęp do maszyn i wiedzy przemysłowej w ścisłym partnerstwie z przedsiębiorcami z całego świata" - dodał Mazurewicz.

Według niego, choć park zlokalizowany jest w okolicy najżyźniejszych ziem Kenii, to wyzwaniem, z którym borykają się lokalni rolnicy oraz przedsiębiorcy, jest brak systemu przechowywania zbiorów oraz technologii ich przetwórstwa.

"Polskie firmy mogłyby nie tylko pomóc rozwiązać ten problem dzięki rodzimej technologii, ale i produkować na miejscu żywność, materiały budowlane oraz inne towary dla chłonnego rynku Afryki Wschodniej" - powiedział Mazurewicz.

Kierownik biura PAIH w Nairobi zaznaczył także, że spółki znad Wisły budują potencjał kenijskiego sektora e-zdrowia, angażują się również w rozwój przemysłu mleczarskiego.

"Jedna z łódzkich firm wprowadza na tamtejszy rynek 350 chłodziarek mleka. Branża ta wytwarza ok. 6% PKB Kenii, jest zatem kluczowa dla wzrostu gospodarczego całego kraju - podkreślił Mazurewicz.

Dodał, że na tamtejszym rynku są już obecni polscy producenci żywności.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)