Pengab spadł o 0,6 pkt m/m do 26 pkt w październiku
Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 0,6 pkt m/m do 26 pkt w październiku, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar TNS. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 25,8 pkt.
"W październiku indeks Pengab utrzymał wartość podobną do notowanej we wrześniu wynosząc 26 pkt, co oznacza spadek m/m o 0,6 pkt. Indeks ocen m/m spadł o 0,7 pkt, indeks prognoz obniżył się o 0,4 pkt. Wynik ten, podobnie jak przed miesiącem jest odzwierciedleniem słabnącej dynamiki wzrostu aktywności klientów na rynku bankowym. W październiku m/m spadła aktywność klientów indywidualnych na rynku lokat terminowych, obniżyła się także aktywność depozytowa przedsiębiorców. Odnotowano niższe m/m prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych, kredytów obrotowych dla przedsiębiorstw, depozytów terminowych przedsiębiorstw. Odnotowano dalsze pogarszanie się sześciomiesięcznej prognozy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, a prognozy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw oraz gospodarki kraju m/m pozostały bez zmian, są jednak znacząco niższe w ujęciu r/r " - powiedział Marcin Idzik z Kantar TNS, cytowany w raporcie.
Wskaźnik ocen spadł o 0,7 pkt m/m do 20,8 pkt, zaś wskaźnik prognoz zmniejszył się o 0,4 pkt do 31,3 pkt.
Ogólny wskaźnik oceny dla rynku kredytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 5 pkt. Saldo ocen dla kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 4 pkt, a r/r spadło o 9 pkt. Saldo ocen dla kredytów mieszkaniowych m/m wzrosło o 6 pkt a r/r jest wyższe o 8 pkt. Saldo prognoz dla kredytów konsumpcyjnych m/m wzrosło o 3 pkt, a w przypadku kredytów mieszkaniowych spadło o 4 pkt. W przypadku kredytów samochodowych saldo ocen wzrosło m/m o 2 pkt, a prognoz spadło o 4 pkt, podano w raporcie.
"Ogólny wskaźnik ocen dla rynku depozytów gospodarstw domowych m/m spadł o 2 pkt. W przypadku salda ocen depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano w ujęciu m/m wzrost o 5 pkt, a r/r wzrost o 6 pkt. Saldo ocen depozytów terminowych m/m spadło o 14 pkt, a r/r jest niższe o 7 pkt. W przypadku depozytów bieżących saldo prognoz spadło m/m o 3 pkt, a saldo prognoz depozytów terminowych jest niższe m/m także o 3 pkt" - czytamy dalej.
Wskaźnik ocen sytuacji na rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m obniżył się o 4 pkt i wynosi 9 pkt. W przypadku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m wzrósł o 6 pkt, a r/r pozostał bez zmian. Indeks kredytów obrotowych m/m wzrósł o 1 pkt, r/r jest wyższy o 7 pkt. Indeks prognostyczny kredytów inwestycyjnych m/m wzrósł o 10 pkt, a kredytów obrotowych m/m jest niższy o 1 pkt.
Wskaźnik ocen sytuacji na rynku depozytów podmiotów gospodarczych wynosi obecnie 4 pkt, m/m spadł o 3 pkt. Wartość indeksu wyprzedzającego spadła m/m o 3 pkt. Na poziomie szczegółowym obserwujemy m/m spadek o 8 pkt indeksu ocen depozytów bieżących oraz spadek o 6 pkt indeksu ocen depozytów terminowych. Indeks wyprzedzający dla depozytów bieżących m/m wzrósł o 2 pkt, a dla depozytów terminowych m/m jest niższy o 3 pkt podano też w materiale.
"W październiku odnotowano poprawę m/m: o 11 pkt indeksu prognostycznego dla kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw oraz o 1 pkt kredytów obrotowych przedsiębiorstw. W stosunku do miesiąca poprzedniego nie odnotowano zmiany w przypadku prognozy kredytów mieszkaniowych. Spadek nastąpił w odniesieniu do kredytów konsumpcyjnych (m/m minus 7), lokat długoterminowych osób indywidualnych (m/m minus 2), lokat długoterminowych przedsiębiorstw (m/m minus 5)" - napisano w raporcie.
W październiku prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw m/m pozostała bez zmian, jednak r/r jest niższa o 24 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju m/m także pozostała bez zmian, a r/r jest niższa o 17 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych m/m obniżyła się o 3 pkt, a r/r jest niższa o 13 pkt.
Sondaż został przeprowadzony 4-19 października br. W badaniu wzięły udział 122 placówki bankowe, reprezentujące wszystkie typy banków krajowych.