Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pengab wzrósł o 0,1 pkt m/m do 18,3 pkt w lipcu

0
Podziel się:
Pengab wzrósł o 0,1 pkt m/m do 18,3 pkt w lipcu

Warszawa, 28.07.2016 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 0,1 pkt m/m do 18,3 pkt w lipcu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 19,6 pkt.

" Zmiana jest spowodowana nieznacznym spadkiem indeksu wyprzedzającego, który jest równoważony wzrostem bieżących ocen. W miesiącach wakacyjnych aktywność klientów na rynku bankowym ulega stabilizacji, czego wyrazem jest utrzymanie większości indeksów na poziomie zbliżonym do miesiąca poprzedniego. W najbliższych dwóch miesiącach przewidywane jest utrzymanie dotychczasowej dynamiki na podstawowych rynkach. Większych zmian możemy oczekiwać w III kw. br. Czego zapowiedzią są prognozy sześciomiesięczne. Negatywne sygnały płyną jednak z pogarszających się prognoz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju." - poinformował Marcin Idzik z TNS Polska.

Wskaźnik ocen wzrósł o 0,2 pkt w skali miesiąca do 17,2 pkt w lipcu, zaś wskaźnik prognoz zmniejszył się o 0,4 pkt do 19,4 pkt.

Lipiec przyniósł obniżenie wszystkich wskaźników prognoz sytuacji ekonomicznej.

"Największy spadek (o 12 p. p.) dotyczy prognozy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. Wskaźnik prognozy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw obniżył się o 9 p.p., natomiast wskaźnik prognozy sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju spadł o 7 p.p." - podano w raporcie.

W bieżącym miesiącu zanotowano większy optymizm w prognozie sześciomiesięcznej rynku bankowego.

"Po trwającej kilka miesięcy tendencji spadkowej, obserwujemy wzrost prawie wszystkich monitorowanych wskaźników. Największą poprawę zanotowano w przypadku prognozy lokat długoterminowych dla osób indywidualnych (7 p. p.) oraz przedsiębiorców (5 p. p.). Jedynie wskaźnik prognozy kredytów konsumpcyjnych osób indywidualnych nie zmienił wartości w stosunku do czerwcowego pomiaru" - czytamy także.

W lipcu wskaźnik oceny na rynku kredytów gospodarstw domowych nie zmienił istotnie swojej wartości, natomiast wskaźnik prognoz od marca kontynuuje stopniowy spadek.

"Na poziomie szczegółowym widać wzrost salda dla ocen kredytów mieszkaniowych (+7 p. p.). Spadło saldo ocen kredytów konsumpcyjnych (-5 p. p.) oraz samochodowych (-2 p. p.). Wzrosło saldo ocen wartość kredytów zagrożonych gospodarstw domowych (+5p. p.)." -podał TNS.

Na rynku kredytów podmiotów gospodarczych zarówno wskaźnik ocen, jak i prognoz sytuacji kontynuują od marca łagodny spadek. Wzrost zanotowano w przypadku salda kredytów inwestycyjnych (8 p. p.). Wskaźnik salda kredytów obrotowych wzrósł także o 4 p.p. Saldo oceny wartość kredytów zagrożonych przedsiębiorstw wzrosła o 4 p.p.

Na rynku depozytów gospodarstw domowych zarówno wskaźnik ocen, jak i wskaźnik prognoz sytuacji nie zmieniły swojej wartości w stosunku do czerwcowego pomiaru. W przypadku salda depozytów terminowych gospodarstw domowych obserwujemy wzrost o 5 punktów, natomiast saldo depozytów bieżących obniżyło się o 4 p. p.

Wskaźnik ocen sytuacji na rynku depozytów podmiotów gospodarczych od maja kontynuuje łagodny spadek i w stosunku do czerwca obniżył się o 2 p.p. Natomiast wskaźnik prognoz zwiększył wartość o 3 p.p.

" Na poziomie szczegółowym obserwujemy obniżenie wartości wszystkich wskaźników, szczególny spadek obserwujemy w przypadku salda depozytów bieżących przedsiębiorstw (-14 p.p.)" - czytamy także.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 8 a 21 lipca. W badaniu wzięło udział 180 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)